YGS öncesi skandal

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) girmeye hazırlanan birçok öğrenci şokta.

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde oturan ve 1 Nisan Pazar günü yapılacak olan YGS sınavına girmeye hazırlanan 20 yaşındaki Asker Karakaş adlı genç, sınava girebilmek için bankaya yatırdığı 35 TL’lik dekont elinde olmasına rağmen bu sistemde görünmediğinden sınava giremiyor. Kendisi gibi sistem mağduru birçok kişi olduğunu öğrenen genç birçok yere başvurmasına rağmen sonuç alamadı.

Asker Karakaş, iki ay önce dersanedeki rehber öğretmenle birlikte 1 Nisan tarihinde gerçekleşecek olan YGS sınavı için bankaya giderek 35 TL kayıt parası yatırdıdığını, 19 Mart günü sınav yerleri açıklanınca sisteme girererek sınava gireceği yeri öğrenmek istediğini belirterek şunları söyledi: “Sınav yerimi öğrenmek için sisteme girdiğimde kayıdımın olmadığını öğrendim. Bunun üzerine hemen Gebze’deki ÖSM binasına giderek kayıt olmama rağmen sistemde çıkmadığını belirttim. Buradaki yetkililer kendilerinin bu konuda yardımcı olamayacaklarını ve eğer ismim sistemde yoksa de sınava giremeyeceğini belirttiler. Ben de bu kez hemen Ankara’ya ÖSM merkezine gittim. Orada gördüm ki benim gibi aynı nedenle binlerce kişi mağdur olmuş. Burada görüştüğümüz yetkililer de binlerce kişinin sistem mağduru olduğunu, ancak birşey yapılamayacağını söylediler.”

Banka dekontunu gösteren ancak sistem hatası nedeniyle 1 yıldır gece gündüz hazırlık yapmasına rağmen sınava giremeyecek olan Asker karakaş, “Bunca emeğe rağmen sınava giremeyecek olmam beni kahrediyor. Böyle saçma sapan bir sistem mi olur. Ne olur yetkililer pazara kadar buna bir çare bulsunlar” diyerek durumunun incelenmesini istedi.

Önceki Yazı:Okula başlama yaşı belli oldu
Sonraki Yazı:Elektiriği 1 Nisan 2012 itibaren zamlı kullanıcaz
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...