Van'da 6,6 şiddetinde deprem

Van ve çevresinde 6.6 şiddetinde bir sarsıntı hissedildi.

Van ve çevresi 6,6’lık şiddet bir depremle sallandı. Merkez üssü Tabanlı ilçesi olan deprem 13:41’de meydana geldi. Kentte bazı evler yıkıldı, bir çok ev hasar gördü. Telefonlar sustu, elektrikler kesildi. Erciş’te çok sayıda yaralı olduğu bildirildi. Meydana gelen deprem sonrası Başbakan Van’a gidiyor. Beşir Atalay sarsıntının hemen ardından, Van’da meydana gelen depremle ilgili açıklama yaparak afet yönetim merkezlerinin Van’da toplanacağını söyledi.
6,6 büyüklüğündeki deprem Erzurum, Diyarbakır, Ağrı, Bitlis ve Siirt’te de hissedildi. Kentte telefonlar sustu, elektrikler kesildi. Artçı sarsıntılar ise sürüyor.

KANDİLLİ: 6.6 BÜYÜKLÜĞÜNDE

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Enstitüsü Deprem Araştırma Enstitüsü depremin merkez üssünün Van Tabanlı olduğunu Richter ölçeğine göre 6.6 büyüklüğünde olduğunu açıkladı.

Merkez üssü merkez ilçeye bağlı Tabanlı köyün olan 6,6 büyüklüğündeki deprem çevre illerde hissedildi. Artçı sarsıntılar nedeniyle çevre illerdeki vatandaşlar da evlerini terk ederek sokaklara çıktı. Van merkezde çok sayıda binanın yıkıldığı bildirildi.

ABD 7.6 DEDİ

Kandilli Rasathanesi’nin 6.6 olarak açıkladığı Van Tabanlı’daki depremin büyüklüğünü ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi 7,6 olarak açıkladı.

ilk video görüntüleri

Depremde kent merkezinde çok sayıda binanın çöktüğü belirtildi. Kazım Karabekir Caddesi’nde bulunan 7 katlı binanın çökmesi sonucu bazı vatandaşlar enkaz altında kaldı. İtfaiye ekipleri enkaz altındaki vatandaşları kurtarmaya çalışıyor.

Deprem Diyarbakır, Şırnak, Siirt, Batman, Mardin ile Irak’ın kuzeyindeki Duhok ve çevre yerleşim birimlerinde de hissedildi.

Sarsıntı bölgede paniğe neden olurken bazı vatandaşların ev ve iş yerlerinden dışarı çıktığı görüldü.

Bu arada, depremin büyüklüğü, Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi’nde 7.0 olarak ölçüldü. Merkez üssü ise Van ile Muradiye arasında Erçek Gölü’nün kuzeyinde Akçift köyü olarak tespit edildi.

ARTÇILAR SÜRÜYOR

Merkeze bağlı Ilıkkaynak köyünde 5.4, merkeze bağlı Gedikbulak köyünde ise 5.5 büyüklüğünde iki deprem daha ölçüldü

Kandilli Rasathanesi, Van Tabanlı köyündeki 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından Ilıkaynak ve Gedikbulak köyleri merkezli iki deprem daha ölçüldüğünü bildirdi.

Kandilli Rasathanesi’nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Merkeze bağlı Ilıkkaynak köyünde saat 13.48’de 5.4, merkeze bağlı Gedikbulak köyünde ise saat 13.56 itibariyle 5.5 büyüklüğünde iki deprem daha ölçüldü.

Önceki Yazı:Nokia 5800 V60.0.003 Güncellemesi Yayınlandı
Sonraki Yazı:Kış saati uygulaması başlıyor
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...