Turkcell T20 Yazılım Güncellemesi Yayınlandı! Turkcell T20 Yazılımındaki Yenilikler ve Güncelleme Adımları

Geçtiğimiz gün Turkcell T20 için sessiz sedasız bir yazılım güncellemesi yayınlandı. Bu yazımızda size bu güncellemenin nasıl yapılacağını ve yeni yazılım ile gelen yenilikleri paylaşacağız.

Öncelikle Turkcell T20 yazılım güncellemesi ile ilgili bilgili Turkcell’in http://www.turkcell.com.tr/bireysel/yardim/Sayfalar/Servis-Yazilimlari.aspx adresinde yayınlandı. Buradan siz de yeni yazılımı indirebilirsiniz fakat sizler için daha detaylı olarak bu yazılımı nasıl indirebileceğinizi ve yükleyebileceğinizi anlatacağız.

Öncelikle yeni gelen yazılımı yüklemek kolay bir işlem değil bu nedenle yeni yazılım ile birlikte gelen yenilikleri sizler için derledik, bu gelen özelliklere göre yazılım güncelleme kararını size bırakıyoruz.

Turkcell T20 yeni yazılım ile gelen özellikler : 

 • Android 2.3.5 İşletim sistemi :  Turkcell T20′nin ilk yazılımı Android 2.3.3 idi. Her ikisi de Gingerbread işletim sistemi olmasına rağmen Google Android 2.3.5 versiyonunda bazı performans  iyileştirmeleri ve hatalar giderilmiş (Bluetooth problemi gibi…)
Yenilenen Android Market yazılımı. Android Market uygulaması son sürümü olan 3.3.11 ‘e yükseltilmiş.  Bildiğiniz gibi Android Market 3.3.11 sürümü ile yep yeni bir arayüz ve tasarıma kavuşmuştu. Ayrıca ücretli içerikler de açılmış gibi görünmesine rağmen ücretli içerikler satınalınamıyor. Google henüz bu işi yapamamış görünüyor.
Wap Push desteği. Android 2.3.3 versiyonunda bilgi servislerinden gelen Wap Push Mesajlarını Android cihazlar alamıyordu. Fakat bu yazılım ile birlikte artık Wap Push Mesajlarını da alabilirsiniz.
  • Turkcell’in sitesinde bildirdiğine göre NFC özelliği saysesinde artık KGS hizmetinden faydalanılabiliyormuş. Bu hizmet ile ilgili detay yok ama demekki yakın zamanda Turkcell T20 cihazları KGS geçişlerinde de kullanılabilecek! Müthiş bir yenilik ve NFC’in yeni bir kullanım alanı daha hayatımıza giriyor.
  • Turkcell T20 cihazın içerisindeki gereksiz bazı uygulamalar kaldırılmış ve artık Turkcell  T20 60MB civarında boş hafıza ile geliyor.
 • Turkcell T20 içerisinde gelen bir çok uygulama yenilenmiş ve yeni tasarımları ile bizlerle buluşuyor. Rehber Plus, Videobull, Pusula, Cebebağlan gibi uygulamalar tamami ile yeni tasarım ile giydirilmiş ve bir çok hata giderilmiş.

Evet yeni gelen özellikler bunlar. Yeni yazılımı yükleyip yüklemek sizin kararınız :) Yazılım yükleme işlemi online güncelleme ile yapılamadığından manuel olarak yapılması gerekiyor. Şimdi bu işlemin nasıl yapılacağına bakalım. Lütfen buradaki adımları birebir takip edin, adımlardan birini atlamanız durumunda  yazılım güncellemesini yapamayacaksınız. Eğer bu işlemleri yapamayacağınızı düşünüyorsanız telefonu mutlaka servise götürün ve yazılım güncelleme işlemini serviste yaptırın.

Turkcell T20 Yazılım Günceleme Adımları :

1- Yazılım Güncellemesi surasında tüm verileriniz silineceğinden öncelikle  mutlaka tüm verilerinizin Yedeğini almalısınız. Bunun için bir çok yöntem var. Turkcell Yedekleme Android uygulaması ile Rehberinizin yedeğini alabilirsiniz.  Ayrıca başlamadan önce Turkcell T20′nizin şarjının dolu olduğundan emin olun.

2- http://www.turkcell.com.tr/downloads/T20ROMNFC_22.11.11.zip adresinden yeni yazılımı indirin ve bilgisayarınıza kaydedin.

3-  Bilgisayarınıza kaydettiğiniz dosya sıkıştırılmış bir dosyadır, bu sıkıştırılmış dosyayı bir sıkıştırma programı (WinZip, WinRar) ile açın. Bu dosyayı açtığınızda 3 klasör ve altında 3 dosya göreceksiniz. Ana Paket, Firmware Paketi, Özelleştirme Paketi. Her üç klasörün altında update.app isimli sürüm dosyası göreceksiniz.

4- SD Kartınızda dload isimli bir klasör oluşturacağız. Bunun yapmak için :

 • Turkcell T20′yi bilgisayarınıza Usb kablo ile bağlayın
 • Bilgisayarınızdan T20 Sd kartını disk olarak görebilmek için Menü -> Bildirimler ‘i seçerek ya da dokunmatik ekranda yukarıdan aşağıya doğru parmağınızı kaydırarak bildirimleri açın ve Usb bağlandı sekmesini seçin.
 • Gelen Ekrandan Usb Depolama birimini aç ‘ı seçerseniz artık bilgisayarınızda T20 SD kartını bir harici disk olarak görebileceksiniz. Windows işletim sisteminizden artık SD kartınızda dload isimli klasörü oluşturabilirsiniz.

5-  Bir önceki adımda dload isimli klasörü oluşturduktan sonra Ana Paket klasöründeki update.app isimli dosyayı bu klasöre kopyalayın.  Kopyalama işlemi bittikten sonra  bilgisayarınız ile T20 arasındaki kablo bağlantısını çıkarın.

6- 4. adımdaki gibi Menü -> Bildirimler ‘den USB depolama birinini kapat ‘ı seçin.

7- Ayarlar -> Depolama -> Yazılım Yükseltme -> Hafıza Kartından Günceleme menüsünü takip ederek yazılım güncellemesini seçin ve telefonu kapatıp açın. Bu işlem yakalaşık bir 5 dakika sürecektir. Bu sırada eğer telefonunuz uzunca bir süre işlem yapmadan kalıp kilitlenirse cihazın pilini çıkarıp takarak yeniden başlatın ve işlemi tekrarlayın.

8- 4. Adımdaki gibi T20′yi tekrar bilgisayara bağlayın, bu sefer “Firmware Paketi”  klasoründeki update.app dosyasını sd kart’da daha önce oluşturduğumuz  Dload klasörüne kopyalayın, 6. adımdaki gibi depolama birimini kapatıp 7. Adımdaki gibi yazılım yükseltmeyi yapın. Cihazı kapatıp açın.

9- 4. Adımdaki gibi T20′yi tekrar bilgisayara bağlayın,  tekrar  ”Ana Paket”  klasoründeki update.app dosyasını sd kart’da daha önce oluşturduğumuz  Dload klasörüne kopyalayın, 6. adımdaki gibi depolama birimini kapatıp 7. Adımdaki gibi yazılım yükseltmeyi yapın. Cihazı kapatıp açın.

10- 4. Adımdaki gibi T20′yi tekrar bilgisayara bağlayın,  bu kez “Özelleştirme”  klasoründeki update.app dosyasını sd kart’da daha önce oluşturduğumuz  Dload klasörüne kopyalayın, 6. adımdaki gibi depolama birimini kapatıp 7. Adımdaki gibi yazılım yükseltmeyi yapın.  Cihazı kapatıp açın.

Tüm bu işlemleri başarılı bir şekilde ve adım adım doğru bir şekilde yerine getirirseniz Turkcell T20 cihazınızı yeni yazılım versiyonuna yükseltmiş olacaksınız. Farkındayız kolay bir işlem değil. Normal şartlarda update.app dosyasını bir kez kopyalamak ve güncellemek yetiyor fakat anladığımız kadarı ile firmware tarafında da ciddi bir değişiklik var bu nedenle 2 kez ana paket’i yüklüyoruz.

Kolay gelsin :) Umarız başarı ile uygulayabildiniz tüm adımları. Artık yeni yazılım versiyonuna geçtiyseniz Ayarlar -> Telefon Hakkında menüsüne girdiğinizde aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü göreceksiniz :

Kaynak

Önceki Yazı:Microsoft’tan Office 2010'u Ücretsiz Dağıtıyor
Sonraki Yazı:Top Eleven Token hilesi Bedava jeton kazan
14 Yorum
 1. halis

  ya arkadaslar ben ana paketle firmware paketını yukluyorum ozellestırme pakını yukluyunce yuklenmıyor acaba nedeb olabılır lutfen yardım edın tsrl.

 2. Dostum ellerine sağlık paylaşımındaki bilgiler sayesinde sürümü yükseltim biraz uğraştırdı ama olsun teşekürler …

 3. cross77

  Halis ben yardımcı olim bir klasor acıyorsun bunu hafıza kartında yapıcaksın dload die bir klasor açtın önce ana paketeki dosyayı attın telefonunu açtın yükledin sonra telefonu kapa aç firmware deki dosyayı dediğim dload ın içine atmadan bi önceki ni sil firmwareyi at aynı şekilde yükleyip resetle sonra ilk önce yüklediğin yani ana paketekini tekrar yükle en son 1kb lik çok kısa özellestirme de olanını aynı şekilde yükle ve resetle aslında çok basit yazınca karmakarışık ve uzun çok uğraştırıcak gibi gözüküyor pekte uraştırmıyr ama yinede biraz bilgi lazım bu işlerde bana göre…

 4. ismail

  Eline koluna sağlık arkadaşım,bişey ekleyebilirmiyim.Anapaketteki update dosyasını ve özelleştirme deki update dosyasını kopyalarken uyarı geliyor..kopyala ancak 2 dosyayıda tut yada kopyala ancak 3 dosyayıda tut’u seçmek gerekiyor..Bu benim gibi acemileri biraz düşündürüyor :)Ben yükledim çok şükür,ALLAH razı olsun dostum..

 5. gökhan

  bn denedim gayet kolay yüklendi bekledigim den de hızlıydı ama sorun genede hafızada cabuk doluyor türkcel uygulamasız güzel ama 3magapiksel kamera görnüyoryor 5 olan aldatma die düşünüyorum ve güncelleme sonrası wifi de sürekli kopmalar oluşuyor dikkat edin 2 defa düşünün derim :d

 6. gökhan

  arkadslar guncellemler sırasında fırmvare paketı sanırım huaweının orjınal romu ve bı baktımkı radyosu var ıcınde şimdi hiç tekrar turkcelı yuklemek ıstemıyorum acaba bi zararı olurmu???

 7. hasan çetin

  yazılım güncelle dediğimde ekranda 30 sanıye ıcınde yukleme duracak yazıyor ve yuklemeye basladığında yukleme yarıda donuyor. bircok kez yazılımı yenıden ındırıp hafıza kartına attım fakat hep aynı sorunla karsılastım ne yapabılırım

 8. Cem

  acaba mobil tv ve gündemden yararlanmak için hattımın Turkcell olması gerekiyor mu?

 9. deniz

  ah bide yorumlara cevap veren olsa! mod nerdesin hemşerim!

 10. safa

  eyvallah kardeş. keşke nasıl root atılacağına dair böyle detaylı açıklama olan anlatım olsa neyse tekrar teşekkürler

 11. onur

  ya bişey sorcam kimse o konuya değinmemiş şimdi ana paket klasöründeki dosya adı updata. firmware klasöründeki dosya adı update ve tekrar özelleştirme klasöründeki dosya adı update şimdi ilk başta anapakette ki dosyayı yükleyip telefonu kapatıp açtık,sonra firmware dekini direk önceki yüklediğimiz updata. içindeyken onudamı kopyalıcaz yoksa silip firmware mi kopyalıcaz hadi onu da geçtim diğerini kopyalarken aynı isim oluyo değiştir sorusu çıkıyo ben anlayamadım yani.. yardımcı olursanız sevinirim isimleri aynı olsa hepsinin tamamda firmwareinki farklı olmuyo oyüzden.

 12. zahir_49

  abi ben ana paketin içindeki dload’ı kopyaladım hafıza kartına sonra hafıza kartından güncelleme yaptıktan sonra güncelleme belli bir süre sonra donup kalıyor pilide çıkarıp takıyorum tekrar deniyorum gine donup kalıyor LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 13. serseriii_i

  bri arkadaşım T20 yi almış ama kullanamamış bana hediye etti saolsun.. çok güzel bir telefon (helede belleeeş olunca) formlardan okuyup hoşuma giden programları yükledim çok güzel ya ugraşması yukarda verilen ayarları yaptım ama hala bu TURKCELL zımbırtılarını yok edemedim sinir oluyorum buna bi çareeeeee plsss..

 14. hüseyin

  şu an denemesni yapıyorum umarım olur

Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...