Turkcell T11′de KGS Kullanımı İçin Yapmanız Gerekenler & NFC Özelliği

Sizlerle Turkcell T11‘e ait ilk inceleme yazımızı paylaşmıştık. Daha sonra sosyal medya ve ulusal kanallarda T11′in reklamları dönmeye başladı. Reklamlarda ve bizim de inceleme yazımızda T11′in öne çıkan iki özelliği :

 • Uygun fiyata, mobil internet deneyimi sunan bir Android akıllı cihaz olması
 • NFC (Near Field Communication)  özelliği sayesinde köprü ve otoyollarda kullanılan KGS (Kartlı Geçiş Sistemi) yerine geçmesi

Turkcell T11′de kullanılabilen KGS kart hizmeti Turkcell ve Bank Asya tarafından birlikte sunulan bir hizmet. Bu yazımızda KGS kart yerine Turkcell T11 cihazının nasıl kullanılacağı ve getirdiği faydalar ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Yazının sonunda bir de gerçek bir KGS gişesinde denediğimiz T11′i görebileceksiniz

NFC (Near Field Communication) yani Yakın Saha İletişim teknolojisi çok yeni bir teknoloji değil aslında. NFC’nin gelişimi (geç te olsa) ve geldiğimiz noktadaki kullanım alanları ile ilgili geçtiğimiz yılın başında blogumuzda sizlerle bir yazı paylaşmıştık. Bu yazımızın sonunda “Gördüğünüz gibi NFC kullanan uygulamalar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yaygınlaşıyor. Yakında sadece mobil ödemeler değil, toplu ulaşım (vapur, metro, tren), bilet ve kimlik gerektiren tüm yerlerde NFC dünyasının kolaylıklarından faydalanabileceğiz” demiştik.

Gerçekten NFC her ne kadar mobil ödeme, mobil cüzdan gibi konseptlerle birlikte anılsa da günlük hayatımızı kolaylaştıracak bir çok yeniliği bizlere sunuyor. Bu teknolojinin bu kadar yaygınlaşması için akıllı telefonların hayatımıza girmesi ve birilerinin öncü olması gerekiyordu. Bugün geldiğimiz noktada gururla söyleyebiliriz ki artık bu yeni teknolojilerin örneklerini ülkemizde görmeye başladık. Turkcell Cep-T Cüzdan ve Turkcell T20 bu anlamda bu teknolojinin yaygınlaşmasının en azından Türkiye’de önünü açtı diyebiliriz.

Çok somut bir örnek ile Mobil teknolojilerinin ve cihazların hayatımızda neden bu kadar önemli olduğunu görebiliriz. Hemen hepimizin başına gelen bir örnekten yola çıkalım. Sabah evden çıktığınızda  cep telefonunuzu ve cüzdanınızı evde unuttunuz, eğer birini alma şansınız olsa hangisini alırdınız :) ? Ya da soruyu başka bir şekilde soracak olursak, Cep Telefonunuzu unutsaydınız o günü cep telefonsuz geçirebilirmiydiniz ? Muhtemelen hayır değil mi ? İletişimin bu kadar önemli bir yer tuttuğu hayatımızda her ne kadar eski günlerimize özenip  ”Cep telefonsuz hayat ne güzel  olur ?”  desek te onsuz yapamıyoruz.

Cep telefonumuzun mobil ve sürekli yanımızda olması nedeni ile TV, Radyo, PC/Laptop, Video Kamera, Navigasyon Cihazı, Bankamatik, Kredi Kartı gibi günlük hayatımızda önemli yer tutan nesneleri daha az kullanır olduk. Çünkü  tüm bu nesneleri ve ihtiyaçlarımızı, sürekli yanımızda taşıdığımız  cep telefonu ve mobil teknolojiler ikame edebiliyor, ikame etmekle de kalmayıp heryerden her an ulaşabilmemizi de sağlıyor.

KGS kartının da cep telefonumuzda olmasının faydalarını sanırım uzun uzun anlatmaya gerek yok, şimdi gelin hep birlikte bu işlemi adım adım nasıl yapacağımızı görelim :

 • İlk olarak Turkcell T11 cihazı ile birlikte bir NFC destekli sim kart almamız gerekiyor. NFC destekli sim kartımızı Turkcell T11 cihazi ile birlikte ücretsiz olarak ya da sonradan herhangi bir  Turkcell TİM’den alabiliyoruz.
 • NFC destekli 256K simkartımızı Turkcell T11′e taktıktan sonra, önyüklü gelen Turkcell Cep-T Cüzdan uygulamasına girip (uygulamanın yeni bir sürümü varsa otomatik olarak uygulama bize bunu indiriyor) Yeni Kart Ekle menüsüne geliyoruz.  Burada yer alan Ulaşım Kartları‘ndan Bank Asya‘yı seçerek KGS kart başvurumuzu yapıyoruz. Başvuru sırasında yapmanız gerekenleri ekran görüntüleri ile görebilirsiniz :

 

 

 

 

Başvuru işemlerini bu şekilde uygulama ekranından tamamlıyoruz. Bu başvuru sonucunda KGS kartı Cep-T Cüzdan uygulamamıza yükleniyor. Yanlız bu arada bir kontrol süreci olduğundan bu işlem aynı anda olmuyor.  Bank Asya kredi kartınız varsa onunla eşleştiriliyor yoksa da yeni bir nakit KGS kartı (NKGS) hesabınız oluşturuluyor. Eğer daha önceden bir KGS kartınız varsa bu kartı kullanamıyorsunuz. Yeni bir kart başvurusunu her halukarda yapmalısınız. Bizim daha önceden bir kartımız olmadığından 1 gün içerisinde bir NKGS hesabımız oldu ve Cep-T Cüzdan uygulamamıza yüklendi. Bu arada kart ücreti olan 5 TL ve ilk 10 TL’lik bakiyeyi Turkcell Mobil Ödeme ile hattınızdan tahsil ediliyor. Yani bunu ödemek için gsm hattınınızın Mobil Ödemeye açık olması gerekiyor, eğer açık değilse 7777‘ye ücretsiz olarak MOBILODEME AC sms’i göndererek açtırabilirsiniz.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra artık bir KGS kartınız var her zaman kullanabileceğiniz. Tek yapmanız gereken artık otoyol ve köprülerde Turkcell T11 telefonunuzu okutmak.

Cep-T Cüzdan’daki KGS kartınıza bakiye yüklemeyi herhangi bir yetkili Bank Asya şubesi ya da İstanbul’da Boğaziçi Köprüsü Bank Asya satış ofisinden yapabilirsiniz. Aslında bu da Cep-T Cüzdan uygulamasından ya da en azından sms ile yapılabilse çok daha kullanışlı olurdu!

Ve şimdi sıra KGS’li, Cep-T Cüzdan’lı Turkcell T11′i test etmeye geldi.. Hazır mısınız ? Buyrun bakalım

http://www.youtube.com/watch?v=3xUiRPZBBoA

Önceki Yazı:Fifa 2012 d3dx9_41.dll Hatası ve Çözümü
Sonraki Yazı:Tüm Aciller “112″ Oluyor
2 Yorum
 1. Hüseyin

  anlatım çok güzel olmuş teşekkür ederim
  artık t11 ile otobanlardan geçebilecez

 2. aydın

  ya bu telefonun madem böyle bir özelliği varda neden yüklü olarak gelmiyor anlamadım gitti illa milleti uğraştıracaklar

Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...