Silinen dosyaları geri getirin

Silinen dosyaları nasıl geri getiririm?

Bir dosyayı yanlışlıkla sildiğimiz çokça başımıza gelen bir durum. Ancak bir dosyayı silmenin dışında yanlışlıkla bir belgenin üzerine kaydettiğimiz dosyalar da bize sıkıntı yaşatabiliyor. İşte Windows 7’nin önceki sürümler özelliğiyle bu iki problemde çözülüyor.

Bilgisayarınızın başlat menüsüne tıklayıp Denetim Masasına girin. “Sistem ve güvenlik” bölümüne girip açılan pencereden “Sistem Koruması”na tıklayın. Açılan sekmenin altındaki Koruma Ayarları’ndaki Yerel Disk(C:) sürücüsünü seçin ve “Yapılandır” düğmesine tıklayın.

Geri Yükleme seçeneklerini yapılandırın

İlk seçenek olan “Sistem ayarlarını ve dosyaların önceki sürümünü Geri Yükle”yi seçin. Menünün altındaki kaydırma çubuğunu kullanarak sistem geri yüklemesi için ne kadar disk alanı kullanacağınızı belirleyin ve tamamı tıklayın.

Geri Yükleme noktası oluşturun

Windows bir geri yükleme noktası oluşturmanız için bir ad belirlemenizi isteyecek. Windows daha sonra oluşturduğunuz bu noktaya otomatik olarak saat ve tarih de ekleyecek.

Sistemin tamamen geri yüklenmesi

Geri yükleme noktası oluşturmak biraz uzun sürebilir.Tamamladığı zaman kapatı tıklayın. Daha sonra açıtığımız Sistem özelliklerinden de tamam’ı tıklayın ve Denetim Masası’nda açtığımız Sistem Bölümünü kapatın.

Önceki Sürüme Erişim

Bu işlemleri yaptıktan sonra işin en zevkli bölümüne geliyoruz. Yanlışlıkla değişiklik yaptığınız dosyanın üzerine sağ tıklayıp Önceki Sürüme Geri Yükle seçeneğini seçin.

Dosyanın içeriğini kontrol edin

Şimdi dosyanın önceki sürümleri karşınıza çıkacaktır. Burada hangisinin istediğiniz sürüm olduğunu anlamak için Aç düğmesine tıklayın ya da klasöre çift tıklayın.

Önceki Sürümü Geri Yükleyin

Dosyayı belirledikten sonra Geri Yükle düğmesine tıklayın. Karşınıza çıkan uyarı mesajında “Bu işlem, bu klasörün bilgisayarınızdaki geçerli sürümünü değiştirir ve geri alınamaz uyarısını veriyor. Bu değişikliği var olan dosyanın üzerine yazarak yaptığını anladıktan sonra “Geri Yükle” deyip işlem tamamlandığında tamama basın.

Üzerine yazmamak için Önceki Sürümler sekmesindeki Kopyala‘ya tıklayıp kopyalayacağınız klasörü seçin.

Şimdi sırada yanlışlıkla sildiğiniz dosyaları bulmakta

Dosyanın silinmeden önce bulunduğu klasöre sağ tıklayıp Önceki Sürüme “Geri Yükle” seçeneğini seçin. Klasörün eski sürümlerinden birinin üstüne çift tıklayıp içinde bulunan geri getirmek istediğiniz dosyayı bulabilirsiniz.

uzmanabi’ye anlatımı için teşekkürler

Önceki Yazı:Android telefonlarda olması gereken uygulamalar
Sonraki Yazı:Ücretsiz WordPress haber teması
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...