Samsung Galaxy SII’nin Güvenlik Açığı

Samsung geçen aylarda duyurduğu Galaxy S2 modeli çıktığı günden itibaren büyük bir patlama yapmıştı. Neredeyse çıkışının ilk ayında 10 Milyon satış yapılan bu akıllı telefonun güvenlik açığının bulunduğu öğrenildi. Aslında bu açık diğerlerinden çok çok farklı telefonunuza Pin kodu girseniz bile herhangi bir kişi bu kodu bilmeden telefonu açmayı başarabiliyor.

 

Android işletim sistemi olarak kullanıcılara sunulan Galaxy S2′nin Boy Genius Report raporuna göre bu açığı büyük bir şekilde vurgulandı. Peki bu açık nasıl bulundu derseniz. Galaxy S2 kullanan kullanıcılar rastgele bu açığı keşfettiler ve gerekli mercilere söylediler. Bu sebep ile bu açıktan kurtulmak bir yama çıkması beklenmekte. Peki bu açık nasıl oluyor?

Önce kullanıcı telefonun kilit butonuna dokunuyor, ardından ekrana görüntünün gelmesiyle birlikte telefon tekrar kilitleniyor. Kullanıcı ekran siyahlanana kadar bekliyor ve ekran siyah olduğu anda tekrar kilit butonuna tıklayan kullanıcı telefonu açmış oluyor. Bunun için de herhangi bir PIN girişinin yapılmasına gerek olmuyor.

Yani Galaxy S2 telefonunuz istemediğiniz birisinin eline geçerse Pin kodunu bilmeden telefonunuzu açıp kullanabiliyor.  Fakat size bir iyi haberimiz olacak bu açık sadece ABD operatörlerinden AT&T’nin sattığı Galaxy S II’lerde göründü. Peki siz kendi telefonunuzda bu açığın olup olmadığını denediniz mi?

Önceki Yazı:Steve Jobs hayatını kaybetti
Sonraki Yazı:Google Trustrank
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...