Sabıka kaydı arşivleri siliniyor

Adli Sicil kanununda 22 gün içinde değişiklik yapılmazsa devletin sabıka kaydı arşivi silinecek. 1 Haziran 2005 öncesi suç işleyen sabıkasız olacak.

Anayasa Mahkemesince iptal edilen, 5352 sayılı Adli Sicil kanununda 22 gün içinde değişiklik yapılmazsa, devletin sabıka kaydı arşivi silinecek. Anayasa Mahkemesi yasayı iptal ederken, 14 Nisan 2012 tarihinde kadar yeni düzenleme yapılmasını istemişti. Yeni yasa çıkarılmazsa, 1 Haziran 2005 tarihinden önce suç işleyenlerin sabıka kayıtları silinecek.

AKP İstanbul milletvekili Doğan Kubat ve 12 AKP milletvekili bu amaçla TBMM Başkanlığına bir kanun teklifi verdi. Teklif, sabıka kayıtlarının, yüz kızartıcı suçlar ve devlet aleyhine işlenen suçlarda 15-30 yıl arası, diğer suçlarda ise 5 yıl saklanmasını ve daha sonra tamamen silinmesini öngörüyor.

80 YIL MADDESİ

Anayasa Mahkemesi, adli sicil yasasını iptal etmeden önce sabıka kayıtları, zaman aşımı, infazın tamamlanması, af ya da ölüm halinde adli sicilden çıkarılıyor ancak arşiv kaydına alınıyordu. Arşiv kaydı ise 80 yıl süreyle saklanıyordu. Anayasa Mahkemesi 80 yıl maddesini iptal etti ve yasal boşluğun giderilmesi için TBMM’ye süre verdi. Bu süre 14 Nisan 2012’de dolacak.

1 Haziran 2005 tarihli adli sicil yasası, bu tarihten önce şartları oluşan sabıka kayıtlarının Adli Sicilden çıkarılıp, arşive alınmasını öngörüyor. Ancak Anayasa mahkemesi sabıkanın adli sicilden silinmesine rağmen ‘’80 yıl arşivde tutulma’’ maddesini iptal edilince, arşive alınma işlemi de yapılamayacak ve bu tarihten önceki tüm sabıkalar silinecek.

Önceki Yazı:Android Dropbox v2.0.1 MOD + 23GB Alan
Sonraki Yazı:Başpolis Memuru Yönetmeliği
4 Yorum
 1. emir yıldız

  silin kardesım 22 yıldır bu acıyı bu lekeyi bu ınsanlık dışı uygulamının acısnı cekıyoruz…gençlık hevesı ile yunanıstana bot çalıp kaçmıştık kaçma suçumuz silindi çaldığımız bot yüzünden 22 yıldır hırsızlık damgası ile yaşadık…insanlara bu işknece az değil…ne olur çıkarın şu yasayı…kaşar hırsızlardan olamayan benım durmumda mılyonlarca ınsan var..

 2. tahsin

  Bu yasayı çıkardığınız için allah sizlerden razı olsun. 28 yıl evvel yeğenimin çalıştığı kurumda vizite kağıdında tarih kısmında bir rakkamı değiştirdi diye YÜZ KIZARTICI SUÇ olarak ceza aldı. Ve SABIKA KAYDI VE ARŞİV KAYDI vardı. Bu İNSANLIK DIŞI CEZA yüzünden Kimsenin yüzüne bakamamanın acısını utancını yaşadı. Oylarımız sonuna kadar AKP nindir artık

 3. m

  1987 yılında devletin ulusal sahsiyetine cürüm işlemekten 30 ay ceza aldım 47 gün işkence gördüm sabıka illeti çıkıyor ama bu polis kayıtlarıdamı siliniyor yoksa sadece arşiy kaydımı bunu bilmiyoruz arşiv kaydında birşey çıkmıyorda bu yasayı çıkarandanda allah razı olsun bu ömür boyu mahkümiyetten bizi kurtaran sayın vekilimizden allah razı olsun saygılarımı sunuyorum

 4. halil yilmaz

  hiç bir hükümetin yapmadiği işleri akparti yapti herzaman yanindayiz yola devam akp

Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...