Özürlüler ÖMSS ile memurluğa alınacak

Yorum Yok

”Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik”, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

  Yönetmelikle, devlet memurluğuna atanacak özürlülerin alımına ilişkin olarak özür grupları ve eğitim durumları itibarıyla yapılacak merkezi sınav ve kura usulüne, buna göre yerleştirme işlemine, özürlülerin hangi işlerde çalıştırılacakları ile istihdamlarının takip ve denetimine, istatistiki bilgilerin temini ve tutulması ile ilgili diğer hususlara ilişkin esas ve usullerinin belirlenmesi amaçlanıyor.
Yönetmeliğe göre, Devlet Personel Başkanlığı, yönetmelikte yer verilen esas ve usullere göre özürlü memur alımı amacıyla Özürlü Memur Seçme Sınavını (ÖMSS) gerçekleştirecek, kura usulünü sonuçlandıracak, sonuçlara göre yerleştirmeleri yapacak.

ÖMSS, ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun olan özürlüler için eğitim durumları ve özür grupları itibarıyla sınav sorusu hazırlanması, değerlendirilmesi ile özürlülerin bu sınavlarda ulaşabilirlik şartları oluşturularak yapılacak.

Kura, 657 sayılı kanunun 41. maddesine göre devlet memuru olabilmek için aranan asgari eğitim şartını haiz eğitim veren kurumlardan mezun olan özürlülerden kamu kurum ve kuruluşlarına, tercihlerine göre yerleştirileceklerin tespiti amacıyla noter huzurunda gerçekleştirilecek. Kura çekimini, kura başvurusunda bulunan adaylar da izleyebilecek.
ÖMSS’de istekleri halinde özürlülere özür grubuna uygun refakatçi temin edilecek.

Kamu kurum ve kuruluşları, kanunlar ile tüzük ve yönetmeliklerde yer alan özel hükümler haricinde, yerleştirme yapılmasını talep edecekleri kadrolar için üst yaş sınırı tespit edemeyecek.
Yerleştirme sonuçlarına göre özürlülerin devlet memuru kadrolarına atanmaları, ilgili kamu kurum veya kuruluşunca yapılacak.
Kamu kurum ve kuruluşlarına tercihlerine göre yerleştirilecek özürlülerin tespiti amacıyla yapılacak ÖMSS ve kuranın içeriğine, eğitim durumu ve özür grupları itibarıyla ÖMSS’nin yapılacağı yer ve zamana, ÖMSS ve kuranın duyurulmasına, ÖMSS’de eğitim durumları ve özür grupları itibarıyla yer alacak konular ile testlere ve bunların ağırlıklarına, puan türleri ve hesaplama yöntemine, özür grupları itibarıyla öngörülecek sınav sürelerine, uygun refakatçi temin edilmesine, adayların ÖMSS ve kuraya başvurusuna, tercih sayılarına, ÖMSS’de alınan puanlara ve kuraya ilişkin olarak yapacağı tercihlere göre yerleştirilmesine, yerleştirme sonuçlarının adaylara ve kurumlara bildirilmesine ilişkin esas ve usuller, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının görüşü alınarak Devlet Personel Başkanlığınca gerçekleştirilecek.

Bu hususları, başkanlık adına merkezi sınav ve kura işlemlerini sonuçlandıran ve bu sonuçlara göre yerleştirmeyi gerçekleştiren kurum veya kuruluşça merkeze yaptırılması halinde ise bakanlığın görüşü alınarak, Devlet Personel Başkanlığı ve kurum veya kuruluşça müştereken belirlenecek.
Kamu kurum ve kuruluşlarının özürlü personel kontenjanı açığı göz önünde bulundurularak ÖMSS ve kuranın yapılacağı tarihler Devlet Personel Başkanlığınca ya da başkanlık ile merkezi sınav ve kura işlemlerini sonuçlandıran ve bunlara göre yerleştirmeyi gerçekleştiren kurum veya kuruluşça birlikte belirlenecek.
ÖMSS ve kuranın tarihi, başvuru tarihi, başvurunun ne şekilde ve nereye yapılacağı Resmi Gazete’de, Türkiye genelinde yayımlanan yüksek tirajlı bir gazetede ve Devlet Personel Başkanlığının resmi internet sitesinde duyurulacak.

ÖMSS, kurum ve kuruluşların özürlü kontenjan açığı bulunduğu sürece, devlet memuru olarak atanacaklar için açılan diğer sınavlardan ayrı zamanlı olarak yapılacak.
Sınav soruları, özür grupları itibarıyla özürlülerin bilgi, yetenek ve becerilerini ölçecek şekilde; işitme, dil ve konuşma ile zihinsel özürlüler için ayrıca öğrenme ve algılama düzeyleri ile dil gelişimleri ve sözel iletişim güçlükleri esas alınmak suretiyle ayrı ayrı hazırlanacak.
ÖMSS, özür grupları ve ulaşabilirlikleri göz önüne alınarak uygun ortamlarda yapılacak ve sınav sonuçları, adayların adreslerine postayla gönderilecek. Sınav sonuçları ayrıca diğer iletişim araçlarıyla da duyurulabilecek.
ÖMSS sonuçları iki yıl süreyle geçerli olacak. Ancak bu süre içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam edecek.

Google'den Gelen Aramalar:

ömss kontenjan,ömss kontenjanları

Sosyal Ağlarda Paylaş !

Benzer Yazılar

 • Gürültülü YGS Meclis'teGürültülü YGS Meclis’te

  GEÇEN hafta sonu yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) giren Zeynep Bahar Tatar, Nevruz kutlamaları sırasında çıkan gürültüye önlem alınmadığı gerekçesiyle kamu görevlilerini Meclis’e şikâyet etti. Tatar, TBMM Dilekçe Komisyonu’na yaptığı başvuruda, 23 Mart’ta Zeytinburnu TOKİ Seyit Nizam Şehit Balaban İmam […]

 • Eline kan bulaşmışEline kan bulaşmış

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da aralarında olduğu bazı üst düzey kamu görevlilerine ait olduğu ileri sürülen ses kaydına ilişkin, “Erdoğan’ın savaş kışkırtıcılığı yaptığını biliyorduk. Bu kadar rezilini bu ülke yaşamadı. Kana […]

 • Erdoğan mitinglere katılmayacakErdoğan mitinglere katılmayacak

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ses rahatsızlığı sebebiyle programını iptal ettiği ve AK Parti mitinglerine katılamayacağı açıklandı. Ak Parti mitinglerinin iptal olmadığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ses rahatsızlığı nedeniyle mitinglere katılmayacağı öğrenildi. Mitinglerde AK Parti milletvekilleri ve belediye başkan adayları hazır […]

 • Süleyman şah şokuSüleyman şah şoku

  Suriye içindeki Türk toprağı Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tehdidine karşı savaş planlarının ele alındığı güvenlik zirvesine ait ses kayıtlarının internete düşmesi büyük şok yarattı. Dışişleri, toplantının bazı bölümlerinin tahrif edilerek yayınlandığını belirterek, “Türkiye’nin ulusal güvenliğine […]

 • Tarih: 13 Mart Yer: Bakan odasıTarih: 13 Mart Yer: Bakan odası

  İNTERNETE düşen kaydın, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Gürel ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın 13 Mart günü Davutoğlu’nun odasında yapılan ön değerlendirme konuşmalarının kayıtları olduğu ortaya çıktı. Bakan odasındaki 4’lü toplantının ardından […]

Sponsor Reklam

Sponsor Ol !

Yazar Hakkında


Yorumlar

Reklam Alanı

Tema: Bulut v3 | Alt Yapı: WordPress | Yapımcı : DoiiNET | Yazılar RSS | Yorumlar RSS | Site Haritası

1,454 saniyede, 86 sorgu yapıldı.