özel güvenlik görevlileri kamu görevlisinin haklarına sahip olacak

Özel güvenlikçiye dokunan yandı
Artık özel güvenlik görevlileri de kamu görevlisinin haklarına sahip olacak.
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, özel güvenlikçilere hakaret eden kişiye verilen cezayı az bularak, cezanın “kamu görevlisine karşı suç işlenmiş” gibi kabul edilerek artırılmasına hükmetti.

Aydın’ın Söke ilçesinde bir kişi, özel güvenlik görevlileriyle tartıştı. Tartışmanın ardından özel güvenlikçiler, bu kişiden kendilerine hakaret ettiği, görevlerini yaptırmadığı ve silahla tehdit ettiği gerekçesiyle şikayetçi oldu.

Şikayet üzerine açılan davayı görüşen Söke 1. Asliye Ceza Mahkemesi, sanığı Türk Ceza Kanunu’nun “hakaret”, “tehdit” suçlarını düzenleyen hükümleri uyarınca hapisle cezalandırdı.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya, Yargıtay 9. Ceza Dairesince incelendi. Daire, sanığa hakaret suçundan verilen cezayı az bularak yerel mahkeme kararını bozdu.

Dairenin kararında, özel güvenlik görevlilerine hakaret suçunu işleyen sanığın, Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’un 23/2. maddesi uyarınca “kamu görevlisine karşı suç işlemiş gibi cezalandırılması gerektiğine” işaret edilerek, bu nedenle sanığa verilen cezanın artırılması gerektiğine hükmetti.

Önceki Yazı:Kredi kartı aidatlarınızı geri alabileceksiniz
Sonraki Yazı:Fransa senatosu yasayı onayladı
3 Yorum
 1. engin tulun

  bizler güvenlik görevlileri olarak hic bir haka sahip değiiz sadece ezilen hakarete uğrayan ve kucumseyen sözlere mağdur kalan bir kurumuz aldığımız maş mutfağa yetiyor duyun artık sesimizi bizi bu cileden kurtarın bizide insan yerine bırakın sayın başbakanıma sesleniyorum laflar sırada ve masada kalıyor ben 16sene elsanatları öğretmenlik yaptım ve bir eğitici olarak ordada ezildik sömurulduk haklarımızı vermediler ve yine adeletsizce mağdu kaldık kim bizim haklarımızı verecek hep ezildik doğu anadoluda bizler doğulu olduğumuz icinmi sahip cıkmıyorsunuz derdimizi dinlemiyorsunuz ölun diyorsunuz insan gibi yaşamaya hakımız yokmu hani adeletli ulkedeyiz başbakanım duy sesimizi birakma bizleri yanındaki yemlere
  bir babalık yap bizim gibi emeğe değer veriyorsan dinle bizleride
  sahip cık yeter artık yorulduk ben bir vanlı olarak bu memlekete sahip cık saygılar

 2. görennn

  vay be abi cok hakıkatlı konustun yemın ederım. turkıye bır butundur allah razı olsun başbakanımızdan o hepımıze sahıp cıkıyor ülkenin ökdar pisligi varki başbakanımız yenı yenı temızlıyor ve sımdı bızım halkın yanına gelıyor ve bızlerın haklarına sahıp cıkıyor ınsallah bunuda halledecek sayın başbakanım o bizden biri halk tan gelen içten bir insan konyalı gören inanıyorum ki kesınlıkle 2013 yılında maaslarımız 1500 den asagı olamayacak.

 3. Cagdas

  Ne enayi adamlarsiniz. basbakaninizdir size bu hale getiren. yakinda ozel guvenlik olamama tehlikeniz bile var. onuda ozellestirir ins gorursunuz neyin ne oldugunu. emekliyi mahfetti memuru mahfetti esnafi oldurdu yalansa yalan desin biri. ekonomi yukseliyor diyorlar. aciz accc. hic bi hukumet zamaninda bukadar parasizlik cekmedik cekmedi insanlar. sizin gibi koyunlar oldukca daha cok somururler bizi afferin size. verin oyunuzu amerikalilara..

Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...