Microsoft Sosyal Sitesi : socl.com

Yakın geçmişte yanlışlıkla yayınlanan Tulalip adlı sosyal site Microsoftun bir çalışmasıydı. Microsoft uzun süredir üstünde çalıştığı Socl.com sitesini bir sürliğine nedeni belli olmaksızın yayına açmıştı. Üstünde değişiklikler gerçekleştirmiş elbette peki bunu nerden biliyoruz? Çünkü yakın zaman önce site ile ilgili görüntüler internete düştü.

İnternete düşen görüntülere göre bir kaç tahmin yürütmek mümkün. En önemli özelliklerinden biri arama ve durum güncelleme çubuğu. Söylenenlere göre bu çubuk sayesinde bing üzerinden arama yapabiliyor hemde durum güncellemesi yapabiliyorsunuz. Ayrıca tahminen söylenenlere göre bing aramalarınızı sitenizde yayınlayabiliyor ve bu yayınlara yorum yapabiliyorsunuz. Bu biraz garip bir özellik bana sorarsanız bence çok az insan ne aradığının hakkında yorum yapılmasını ister hatta çok az insan aramalarının görünmesini ister. Ama çok az olan aramalarımız, teknik yardım ya da genel bilgilendirme almak için yaptığımız aramalarda bu özelliği kullanmak mantıklı. Bu özelliği kullanmanın isteğe bağlı olduğunu hatırlatalım.

Diğer özelliklerden bazılarını kısaca anlatmak gerekirse her sosyal platformdan biraz alınmış gibi bir hava var. Resimleri inceleyin. Göreceksiniz ki Takipçiler kısmı Twitter’ı andırırken Görüş alışverişi yazan kısım ise Friendfeedden alıntı olmuş. Ve etiket kısmıda sanki Delicious gibi geldi bana. Sanırım taglere tıkladığınızda o konuyla ilgili paylaşımları görebiliyorsunuz. Ama arkadaşlarınızın paylaşımları mı yoksa bütün sosyal ağdaki popüler paylaşımlar mı bilemiyoruz.

Patychat kısmını özgün bir değişim olarak vurgulayabiliriz ama sanki Google Plus’ın son yaptığı Youtube adaptesine benziyor gibi. Yanlız anlatılanlara göre ondan daha gelişmiş görünüyor. Google Plus Youtube aramaları konusundaki adaptelerini tekrardan gözden geçirmeli. Bakalım bu sosyal ğlatform ne zaman kapılarını açacak.

Önceki Yazı:Emekliye Zam Yapılacak mış
Sonraki Yazı:Apple, iOS 5.0.1 Sürümünü Yayınladı
1 Yorum
  1. nesrin

    sosyalı çok seviyorum bu dersi çok beyeniyorum

Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...