Memurlar için Toplu Sözleşme pazarlığının ilk turu tamamlandı..

Görüşmeler 29 Mayıs’ta tamamlanması halinde Haziran’da maaşlar zamlı alınacak

Memurlar için Toplu Sözleşme pazarlığının ilk turu tamamlandı..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, tarafların, 21 Mayıs’a kadar işleyecek bir süreç üzerinde mutabakata vardığını söyledi.

Çelik, 21 Mayıs’ta memurların toplu sözleşme tutanağının imzalanacağını, bu tarihe kadar bir anlaşma olmaması durumunda ise hakem heyeti sürecinin başlayacağını açıkladı.

Bakan Çelik’in konuşmasından bir bölümü şöyle:

“Bugün karşılıklı heyetler halinde oturmuş olsak da masanın diğer tarafı ile bu tarafı bizim için aynıdır. Çünkü biz rakip değiliz aynı gemide bulunduğumuzun bilincindeyiz. Bu masa kamu yönetimi ile kamu çalışanlarını temsil eden sivil toplum kuruluşlarının birbirini daha iyi anladığı kendisini diğerinin yerine koyduğu empati platformudur. İdareci çalışanı çalışan da idareciyi anlayacaktır inancındayım. Hepimiz burada karara varırken, hem içinde bulunduğumuz durumu hem de dünya ekonomisinin nasıl bir seyir izlediğini tabi ki göz önüne alacağız. Bizle sayıları milyonları bulan kamu çalışanlarımızın ve emeklilerimizin sorunlarını göz ardı etmeyeceğiz. Ancak bunu yaparken yatırımlarımızı ülkemizin geleceğini de kamu çalışanları dışındaki toplum kesimini beklentilerini de göz önünde bulundurmak zorundayız.”

Süreç Nasıl İşleyecek?

Toplu sözleşme masasının kurulduğu tarihten itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun kararının alınması da dahil olmak üzere 30 gün içinde sonuçlandırılması gereken görüşmelerin, 29 Mayıs’a kadar sürmesi ve bu tarihte tamamlanması bekleniyor. Görüşmelerin 29 Mayıs’ta tamamlanması halinde memurlara 15 Haziran’da 6.5 aylık maaş farkı ile birlikte ödeme yapılması öngörülüyor.

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan toplu sözleşme görüşmeleri henüz yapılamadığı için 2.5 milyon memur ile zamları memur maaşına endeksli olan 1 milyon 900 bin memur emeklisi, 1 milyon 400 bin yaşlı ve özürlü, 105 bin gazi, şehit yakını ve köy korucusu ile 53 bin muhtar 2012 yılı zamlı maaşlarına henüz kavuşamadı.

Toplu sözleşme masasının kurulması için bugün sendikalar ile hükümet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in başkanlığında bir araya gelerek maaş zammını belirlemek üzere pazarlıklara başlayacak. 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olacak toplu sözleşme ile 2012 ve 2013 yılları için geçerli olacak zam oranları belirlenecek ve zamlar 6 aylık dönemler için ayrı ayrı tespit edilecek.

Maaş zamlarının yanı sıra toplu sözleşme masasında, kamu görevlilerine uygulanacak katsayı ve göstergeler, aylık ve ücretler, her türlü zam ve tazminatlar, ek ödeme, toplu sözleşme ikramiyesi, fazla çalışma ücreti, harcırah, ikramiye, doğum ve aile yardımı ödenekleri, cenaze giderleri, yiyecek ve giyecek yardımları ile diğer mali ve sosyal haklar belirlenecek.

Önceki Yazı:TFF 58. Madde'yi değiştirdi
Sonraki Yazı:Sigaraya, paket başına 1,5 TL sağlık vergisi konulacak
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...