Kredi Kartı Kullanım Bedellerini Geri Almayı Unutmayın

Yargıtay’ın son kararı tüketicileri harekete geçirdi. Şimdi dilekçeler hazırlanıyor.

Yargıtay’ın kredi kartı aidatlarını 10 yıl geriye doğru alınabileceği yönündeki kararından sonra bir kart için tüketicinin ortalama 50 lira olan aidat ücretinde toplam alacağın 500 lirayı bulabileceği gündeme getirildi.

Uzmanlar alınan aidat ve kart sayısına göre alacağın artabileceğini mahkemelerin bunun için faize de hükmedebileceği uyarısında bulundu. Yargıtay’ın almış olduğu ve diğer sorunlara emsal olacak kararını duyan vatandaşlar dilekçelerle gerek hakem heyetlerine gerekse bankalara başvururken Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, 300 liraya kadar çıkan aidat ücretlerinin insafsızlık olduğunu BDDK’nın devreye girmesi gerektiğini söyledi.

DERNEKLER HAZIRLIKLI

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar ise Yargıtay’ın kararının emsal niteliğinde olduğunu belirterek, kredi kartı kullanım ücretinin 10 yıl geriye dönük olarak talep edebileceklerini kaydetti. Çakar, isteyen vatandaşlara yardımcı olunacağını ifade ederek, “Tüketiciler geriye dönük 10 yıllık üyelik aidatlarının defaten kendilerine iade edilmesini istemeli. Ödenmeyen bedellerin, faizi ile tahsili için yasal yollar tüketicilere açık” dedi.

DİLEKÇE İLE HEYETE GİDİN

Bankalar ile anlaşmazlık olduğunda kaymakamlıklardaki hakem heyetleri davalara bakıyor. Buralara müracaat ücretsiz olarak kabul ediliyor ve matbu dilekçeler bulunuyor. Aidat kesildiğine dair kart ekstreniz ve banka ile sözleşmenizi alarak gerekli müracaatta bulunabilirsiniz

Önceki Yazı:Samsung Exynos İşlemci Özellikleri ve Telefonları
Sonraki Yazı:Türk Lirasının yeni simgesi açıklandı!
3 Yorum
  1. ömer tuncay özbay

    Kredi kartı bedellerinigeri alabilmek için bankaya verilmesi gereken dilekçeyi de yayınlarsanız sevinirim. Teşekkürler.

  2. halil

    Hiç bir site düzgün bir açıklama yapmıyorki arkadaş millette yazsın dilekçeyi yollasın herkez kopyala yapıştır yapmış haberi biriniz de çıkın diyinki dilekçeyi şöyle yazıcaksınız şöyle yollayacaksınız vs vs.

  3. Crownprince

    halil bey bizzat kendim başvuruda bulundum yapacağınız işlem bulunduğunuz ilçenin kaymakamlık binasında bulunan tüketici hakları hakem heyetine gitmek size bir form veriyorlar yada kırtasiyelerden form alıyorsunuz 2 adet ve geri iade istediğiniz aidat ücretlerinin dekontlarını yada fotokopisini 2 ayrı grup halinde getiriyorsunuz ve sonuç 3 ay içinde olumlu yada olumsuz olarak sonuçlanıyor.geriye dönük dekontları nasıl alacam derseniz bankanız ile görüşmeniz gerekiyor ama şunu unutmayın dekontları bi şekilde vermek mecburiyetindeler

Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...