Kısırlık artık tarihe karışıyor

Kocaeli Üniversitesi kök hücre merkesindeki bilim insanları bir ilke imza attı.

Kocaeli Üniversitesi Kök Hücre ve Gen merkezinde çalışan bilim insanları bir ilke imza atarak yağ dokusundan elde ettikleri kök hücreyle canlı üretmeyi başardı…

Türk bilim adamlarının önemli bir sorun haline gelen erkek kısırlığına karşı çözüm arayışı, dünyada ilk kez başarıyla gerçekleştirilen bir yönteme imza atmalarını sağladı. Kocaeli Üniversitesi Kök Hücre ve Gen Tedavileri Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (KÖGEM) yürüttüğü çalışmalarda, önce kendi yağ dokusundan kök hücre alınan sonra kısırlaştırılan denek hayvanlarının daha sonra sperm ürettiği saptandı ve bu spermlerle yeni canlı elde edildi.

28 Eylül-2 Ekim arasında Sapanca’da düzenlenecek uluslararası kongrede açıklanacak çalışmanın sonuçları dün Ritz Carlton Oteli’nde düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu. Toplantıda ayrıca 2009’da yine dünyada ilk kez başlatılan kök hücreyle kıkırdak elde etme projesi hakkında da bilgi verildi.

Kocaeli Üniversitesi Kök Hücre ve Gen Tedavileri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kök Hücre Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Erdal Karaöz, kök hücrelerin halen vücuttaki kemik iliği, yağ dokusu, amniyon sıvısı, diş kökü, rahim, yumurtalık, plasenta ve kordon kanı gibi çeşitli kaynaklardan elde edildiğini belirterek, “Kök hücrelerden bugün kas, sinir, kemik, kıkırdak, yağ, karaciğer ve insülin hücreleri ile damar yapılabiliyor. Ölü dokuların tekrar canlandırılmasını sağlamak için gelecekte kök hücreleri kullanacağız” dedi.

NASIL YAPTILAR?

Prof. Dr. Karaöz, kısırlaştırılan erkek farelerde tüp bebek uzmanı Doç. Dr. Cihangir Çakıcı ile yaptıkları çalışma hakkında da şu bilgileri verdi:

“Hayvanların kendi yağ dokusundan kök hücrelerini aldık. Daha sonra bu fareleri kısırlaştırdık. Kısırlaştırdığımız farenin tek testisine kök hücre enjeksiyonu yaptık diğerine yapmadık. Daha sonra dişileriyle çiftleştirdik ve dünyada ilk kez yağ dokusundan elde edilen kök hücrelerle canlı dünyaya getirdik.”(Milliyet)

Önceki Yazı:Zahter isimli bitki bakın vücutta nelere iyi geliyor
Sonraki Yazı:Çakar: Beşiktaş'ı mafya idare ediyor
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...