ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Sağlık > Kısırlık artık tarihe karışıyor

Kısırlık artık tarihe karışıyor
Son Güncellenme : 21 Eyl 2011 4:00

Kocaeli Üniversitesi kök hücre merkesindeki bilim insanları bir ilke imza attı.

Kocaeli Üniversitesi Kök Hücre ve Gen merkezinde çalışan bilim insanları bir ilke imza atarak yağ dokusundan elde ettikleri kök hücreyle canlı üretmeyi başardı…

Türk bilim adamlarının önemli bir sorun haline gelen erkek kısırlığına karşı çözüm arayışı, dünyada ilk kez başarıyla gerçekleştirilen bir yönteme imza atmalarını sağladı. Kocaeli Üniversitesi Kök Hücre ve Gen Tedavileri Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (KÖGEM) yürüttüğü çalışmalarda, önce kendi yağ dokusundan kök hücre alınan sonra kısırlaştırılan denek hayvanlarının daha sonra sperm ürettiği saptandı ve bu spermlerle yeni canlı elde edildi.

28 Eylül-2 Ekim arasında Sapanca’da düzenlenecek uluslararası kongrede açıklanacak çalışmanın sonuçları dün Ritz Carlton Oteli’nde düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu. Toplantıda ayrıca 2009’da yine dünyada ilk kez başlatılan kök hücreyle kıkırdak elde etme projesi hakkında da bilgi verildi.

Kocaeli Üniversitesi Kök Hücre ve Gen Tedavileri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kök Hücre Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Erdal Karaöz, kök hücrelerin halen vücuttaki kemik iliği, yağ dokusu, amniyon sıvısı, diş kökü, rahim, yumurtalık, plasenta ve kordon kanı gibi çeşitli kaynaklardan elde edildiğini belirterek, “Kök hücrelerden bugün kas, sinir, kemik, kıkırdak, yağ, karaciğer ve insülin hücreleri ile damar yapılabiliyor. Ölü dokuların tekrar canlandırılmasını sağlamak için gelecekte kök hücreleri kullanacağız” dedi.

NASIL YAPTILAR?

Prof. Dr. Karaöz, kısırlaştırılan erkek farelerde tüp bebek uzmanı Doç. Dr. Cihangir Çakıcı ile yaptıkları çalışma hakkında da şu bilgileri verdi:

“Hayvanların kendi yağ dokusundan kök hücrelerini aldık. Daha sonra bu fareleri kısırlaştırdık. Kısırlaştırdığımız farenin tek testisine kök hücre enjeksiyonu yaptık diğerine yapmadık. Daha sonra dişileriyle çiftleştirdik ve dünyada ilk kez yağ dokusundan elde edilen kök hücrelerle canlı dünyaya getirdik.”(Milliyet)

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
trend wp
1,602 saniyede 64 sorgu yapıldı.