İnternetin kontrolü artık elinizde

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, internet kullanıcılarının ‘eğer isterse’ güvenli internet kullanma hakkına ‘ücretsiz’ olarak sahip olabileceğini bildirdi.

Acarer, 3 aylık test dönemi 22 Kasım’da sona erecek olan güvenli internet sürecini değerlendirdi.

Güvenli internet konusunda yapılan düzenlemenin 28 Temmuz 2010 tarihinde alınan tüketici hakları yönetmeliğinde yer alan bir maddeye dayandığını söyleyen Acarer, o maddeye göre kişinin ‘eğer isterse’ güvenli internet kullanma hakkına ‘ücretsiz’ olarak sahip olabileceğini vurguladı.

Güvenli internet profillerinin şimdi de kullanıldığını ancak kullananların sayısına bakıldığında bunun 22 binle sınırlı kaldığını anlatan Acarer, ‘Bir başka deyişle Türkiye’de internet kullanıcılarının yüzde 99,5’i günümüzde güvenli interneti tercih etmiyor’ dedi. Acarer, bu durumun nedenlerini şöyle sıraladı:

‘Şu anda Türkiye’de 11,5 milyona yaklaşan aktif internet kullanıcısı var. Türkiye’deki aile yapısını dikkate aldığınızda, interneti kullanan yaklaşık 40 milyon kişi var demektir. Avrupa’da internette ayda vakit geçirme oranında Türkiye üçüncü olduğu halde neden güvenli interneti kullanmıyor? Çünkü bu sistem hem paralı, hem internetinizde ciddi yavaşlamaya yol açıyor, hem de en önemlisi güvenli internet talebinde bulunduğunuzda abone merkezine gidip, bir çok prosedürle uğraşmanız gerekiyor.

Bize internetten veya çağrı merkezlerinden yılda 200 bin civarında sitelerle ilgili şikayetler geliyor. Türkiye, tüm Avrupa’da bu konuda en çok şikayet alan ülkelerin başında yer alıyor. Oysaki Avrupa’nın bizim nüfusumuza yakın ülkelerinde bu sayı 30-40 bini geçmiyor. Yani şu anda demek ki internet kullanıcılarından bazılarının birtakım içeriklerden ciddi rahatsızlığı var. Şimdi getirilen düzenleme bu insanları ilgilendiriyor. Eğer siz ‘ben internetimin içeriğinden memnunum, değişiklik istemiyorum’ derseniz, mevcut durumunuz devam edecek demektir. Ancak bir başkası internetteki içerikten rahatsızsa ona bir seçenek getiriliyor.’

Düzenlemeyle ücretsiz, hızı düşük olmayan ve herhangi bir başvuru yapmaya gerek kalmayan güvenli internete sahip olunabileceğini belirten Acarer, ‘Sadece internet ortamında bu konudaki isteminizi belirtiyorsunuz. Bu doğrultuda size bir kullanıcı adı ve şifresi veriliyor. Böylelikle güvenli interneti kullanmaya başlıyorsunuz. İsterseniz çocuk seçeneğini kullanıyorsunuz. Diyelim ki vazgeçtiniz akşam evde aile profiline geçebiliyorsunuz. Bu profil içinde birtakım alt profilleri seçme hakkına da sahipsiniz. Ya da dediniz ki ‘ben hepsinden çıkıyorum, güvenli interneti kullanmayacağım’, ona geçebiliyorsunuz. Bu son derece güzel bir olay’ değerlendirmesinde bulundu.

‘Düzenlemeyle internet kullanımı artacak’

Seçme olanağının sağlanmasıyla internet kullanımı ve internette kullanım süresinin artacağını ifade eden Acarer, ‘Bu tamamen bir seçimdir ve tüketici hakkıdır. İsteyen kullanır, istemeyen kullanmaz. İşin özeti bu’ diye konuştu.

İnternet servis sağlayıcılarının kullanıcı istediği takdirde güvenli internet profillerini temin etmekle yükümlü olduğunu belirten Acarer, bu işletmecilerin yönetmelikte belirlenen profilleri, altyapıları hazır hale getirmeleri gerektiğini anlattı.

Profillerin sınırlarının belirlenmesi için internet kurulunda bir çalışma grubu kurulduğuna değinen Acarer, şöyle devam etti:

’11 kişiden ibaret bir grup. Bunun grupta psikologlar, pedagoglar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından, Dijital Oyunlar Federasyonu’ndan ve İnternet Kurulu’ndan temsilci var. Bunların yaptığı çalışma da neredeyse tamamlandı.

O da pasif bir şey değil. Sürekli değişen bir şey olacak. Çünkü siz bir site olarak ‘benim aile profilinde olmam lazım’ diye bu çalışma grubuna itiraz edebilirsiniz. Çalışma grubu bunu devamlı değerlendirecek. Bu, tamamen bir teknik çalışma.’

‘Tüketici şikayetleri çok büyük ölçüde azalacak’

22 Kasım’dan sonra bu konuyla ilgili hiçbir sorun yaşamadan sistemin çalışmaya başlayacağına inandığını kaydeden Acarer, ‘Yine inanıyorum ki bu şekilde tüketici şikayetleri de çok büyük ölçüde azalacak. ‘Siz bu siteden rahatsızsanız o zaman neden profilinizi değiştirmiyorsunuz?’ denilebilecek’ diye konuştu.

En çok şikayetin cinsel içerikli siteler konusunda yapıldığını belirten Acarer, ayrıca intiharı teşvik eden siteler, kumar siteleri ve uyuşturucu yapımını ya da pazarlamasını anlatan siteler konusunda şikayetler olduğuna işaret etti. Bu siteleri takip etseler de internetin yüz milyonlarca sitesinin aynı anda takibinin mümkün olmadığına dikkati çeken Acarer, ‘Düzenleme özellikle müstehcenlik ile ilgili sitelerde ciddi bir alternatif olacak diye düşünüyorum. Kişinin rahatsız olduğu bir şey varsa kendisine güvenli bir ortam temin ediyoruz’ ifadelerini kullandı.

Önceki Yazı:Kış saati uygulaması başlıyor
Sonraki Yazı:Depreme Google desteği
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...