Google Trustrank

Bildiğimiz gibi Google uzun bir aradan sonra birkaç hafta öncesinde bir pagerank güncellemesi yapmıştı.18.07.2011tarihinde yine kısa arayla bir güncelleme daha yapan Google Pagerank değerlerinde eski güncellemenin aksine daha çok düşüşler yaşandı.Peki sizce bu güncelleme ne kadar tutarlıydı ?

Öncelikle SeoHocasi yazarlarından Can Talaylı ve Can Doğan‘ın yazdıklarına katıldığımı belirterek yazdıklarını aynen paylaşıyorum;

Can Doğan: Pagerank’ın önemini yitirdiği söylentileriyle, google’ın ısrarlı bir şekilde pagerank güncellemelerine devam etmesi kafa karıştırıyor. Pagerank sistemi ile Trustrank sistemini yakın zamanda tamamen birleştireceği söylentilerideyabancı forumlarda mevcut, bakalım gelişmeler ne gösterecek.

Can Talaylı : Olağan dışı yüksek pagerank güncellemerininin hemen ardından Google’ın böyle birşey yapacağı çok belliydi. Herkes hakettiği pagerank güncellemelerine geri döndü. 2 yıl boyunca sitesinden link çıkışı 3 olan sitelerin 1 ayda link çıkışı 10a çıkarsa link satışı yapanlar cezalandırılır. Google işini biliyor.

Durum gerçektende arkadaşların bahsettiği gibi oldu.Pagerank değeri 0 ya da 1 gibi bir değer iken 4 ya da 5 olduğunu görenler hemen link satmaya ve reklam satmaya başlayarak önce piyasayı değiştirirken linklerin 2 ya da 3 olmasının bir önemi yok gibiydi.Yani siteler özellikle de bloglar olmak üzere 3 üstünde değerleri almaya başlayınca link çıkışlarını olağan hızlar artıdılar.Bu ise esnekliğe önem veren Google ‘ın önceki güncellemede enesilhan gibi arkadaşların bloglarında bir yükselme olmayıp hatta düşmüş olması ve bunun istisnaları kapsamadığını da düşünecek olursak zaten belli olan bir güncellemeydi.Bunun 1 hafta geç ya da erken olması sitelerinden link çıkışını bir anda artıranların hiçte işlerine yaramadı.

Aslında SEO konusunda uzman olduğunu iddia eden ve paravan sitelerle otorite olduğunu düşünenler ve sözde webmaster arkadaşlar yanıldıklarını bir kere daha görme fırsatı buldular.

Ayrıca Pagerank kavramı yavaş yavaş biterken artık gündeme özellikle de yurt dışında Trustrank kavramının giderek yayıldığını görmek mümkün durumda.Pagerank kavramı kaybolmaktansa esnekliğini artırarak trustrank ile birlikte anılmaya başlarsa başlı başına herşey 0 ‘dan icat olmaz elbette ama SEO konusunda çalışan arkadaşların 1 hafta çalışıp 6 ay ekmek yediği sitelerdense kendisini ve siteyi oldukça güncel ve sosyal tutma çabası içinde olmaya iteceğini düşünüyorum.Ayrıca Facebook ‘a rakip olarak çıkartılan Google Buzz dan sonra Google Plus bu sosyalleşme adına belkide trustrank kavramıyla Google ‘ın sosyalleşmeye şirket olarak da önem verdiğinin bir göstergesi olarak belirtilebileceğini düşünüyorum.

Haklı ya da haksız ortada bir emek varsa ismi ne olursa olsun tüm arkadaşların emeklerinin tam karşılığını alması temennisiyle…

Önceki Yazı:Samsung Galaxy SII’nin Güvenlik Açığı
Sonraki Yazı:Talking Tom 2 Konuşan Kedi Android – iphone
4 Yorum
 1. Hamit

  umarım pagerank gibi adaletsiz olmaz

 2. BapyOpina

  trustrank pagerankın yerini aldı bile

 3. chanel wallets

  artık herkes sitelerin pagerank yerine trustrank’ına bakıyor

 4. louis vuitton wallet

  the strength you might need to go on. Insanity diet you may have tried thus far.

Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...