Google Chrome Yakında Android'te

2008′in Eylül’ü Google için oldukça hareketli bir dönem olmuştu. Bu dönemde Google çok önemli iki hizmetini takdim etmişti; Android açık kaynak kodlu mobil işletim sistemi ve Chrome internet tarayıcısı. İlk ürünün mobil dünyayı tek bir platform altında toplaması bekleniyordu, ikincisinin görevi de internet kullanımını bir adım öne taşımaktı. Bugün, Android mobil pazarın büyük bir kısmını elinde bulunduyur, Google Chrome tarayıcısı ise Mozilla Firefox’tan ikinciliği kapmak üzere.

Google’ın bu önemli iki hizmeti şuana kadar fazla etkileşim içerisinde bulunmamıştı. Fakat Chrome tarayıcısının kaynak kodlarının yayınlandığı Chromium geliştirici sitesindeki bir mesaj, yakın zamanda Chrome’un Android platformu için de yayınlanacağını gösterdi. Hızı ve düşük bellek gereksinimiyle bilgisayarlarımızın vazgeçilmezi haline gelen bu harika tarayıcının Android platformunda varsayılan tarayıcı mı yoksa uygulama olarak mı yer alacağı bilinmiyor.

Mobil Chrome hakkında pek bilgiye sahip değiliz, ama Google’ın tarayıcısı için gelecekte neler planladığını tahmin edebiliyoruz. Chrome tarayıcısı üzerine inşa edilmiş Chrome OS‘u duyuran Google, önemli üreticilerle işbirliğine giderek piyasaya Chromebook’lar sürmüştü. Tıpkı Motorola‘nın Atrix Android cihazının laptop standıyla çift yazılımlı olarak gelmesine benzer bir hizmetle Google, Chromebook‘ları ve Android akıllı telefonları bir bütün haline getirmeye çalışıyor olabilir. Birkaç yıl biribirine uzak kalmış olan iki ürün, gelecekte mobil ve bilgisayar platformlarını bir araya getirebilir.

Android için gelecek olan Chrome’un Skia 2D grafik kütüphanesini de desteklediğini biliyoruz. Google, bilgisayarlar için sunulmuş olan Chrome’un taşıdığı hemen her özelliği mobil Chrome için de sunacak. Ayrıca Chrome Web Mağazası‘nın Android platformunda yer almasıyla mobil tarayıcıların bir adım öne taşınması hedefleniyor olabilir. Bunlara ek olarak Chrome üzerinden bilgisayar kalitesinde oyunlar oynayabileceğiz. Yani, Google Chrome basit bir internet tarayıcısı olmaktan çıkarak çok amaçlı bir yazılıma dönüşüyor.

11 Ekim’de yeni Nexus akıllı telefonu ve Android Ice Cream Sandwich‘i duyuracak olan Google’ın Chrome tarayıcısını da yayınlaması sizleri hiç şaşırtmasın. Bu tarihte olmasa da Ekim ayı içerisinde mobil Chrome’un Android Market’teki yerini almasına kesin gözüyle bakılıyor. Umarız Google, teknoloji dünyasını saran yazılımları konusunda hedeflediği çalışmalarını en kısa sürede tamamlar.

Önceki Yazı:Android NDrive v11.0.06 ve NDrive Tr maps
Sonraki Yazı:Zynga Poker 1.6 Android
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...