Fransa senatosu yasayı onayladı

Fransa Senatosu, sözde Ermeni Soykırımı‘nı kabul etmeyenlerin cezalandırılmasını öngören yasayı onayladı

Senato’da yapılan oylamada 213 kişi oy kullanırken, bunlardan 127’si yasanın kabulü, 86’sı ise reddi yönünde oy verdi.

Fransa’nın kabul ettiği yasa, ticaret hacimini de olumsuz etkileyecek

Fransa’da, sözde “Ermeni soykırımı yoktur” demeye ceza getiren kanun iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere de olumsuz yansıyacak. Öncelikle Ankara’nın kamu ihalelerini Fransız şirketlerine kapatabileceği ifade ediliyor. Ayrıca iki ülke arasındaki hatırı sayılır ticaret hacminin de yeni durumdan etkilenmesi söz konusu.

Türkiye- Fransa arasındaki ticaret hacmi 11 milyar dolara ulaşıyor. 2010 rakamlarına göre Türkiye, Fransa’nın en fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 6 milyar 264 milyon euro ile 11. sırada bulunuyor. Türkiye’nin Fransa’ya ihracatı ise 5 milyar 402 milyon euro seviyesinde. Fransızlar Türkiye’ye en çok otomobil yan sanayiinde ürün satıyor.

Bunu, uçak ve uçak motorları, eczacılık ürünleri, plastik hammadde izliyor. Fransa aynı zamanda Türkiye’ye en çok yatırım yapan ülkelerden biri. Türkiye’de toplam yatırımları 8,6 milyar doları bulan bine yakın Fransız şirketi faaliyet gösteriyor.

Türkiye’nin Fransa’daki yatırımları 500 milyon dolara yakın. Fransa’da da 350’ye yakın Türk firması bulunuyor, 550 bin Türk yaşıyor. Fransa, Avrupa’dan Türkiye’ye en çok turistin geldiği ülkeler arasında. Geçtiğimiz yıl bu ülkeden Türkiye’ye 930 bin turist geldi. Söz konusu rakam 2011’in ilk 9 ayında 1 milyon 250 bin kişiyi aştı.

Paris Büyükelçisi: Kararın Anayasa Mahkemesi’nden dönmesini umuyoruz

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, Fransa Senatosu’nun Ermeni yasa teklifini kabul etmesine ilişkin yaptığı değerlendirmede kararın Fransa Anayasa Mahkemesi’nden dönmesini umduklarını söyledi. Burcuoğlu, Türk gazetecilere yaptığı açıklamada “Bu çok yanlış bir karar. Bunun sorumlusu biz değiliz. Biz elimizden geleni yaptık” dedi. Paris Büyükelçisi, “Türkiye’ye istişareler için çağrılacak mısınız?” sorusuna da “Bu da seçeneklerden biri” şeklinde cevap verdi.

“Kendimle gurur duyuyorum”

Yasa teklifini hazırlayan iktidardaki Halk Hareketi için Birlik (UMP) partisinin milletvekili Valerie Boyer, teklifin Senatoda kabulünden sonra gözyaşlarına hakim olamadı.

Fransa Senatosunun, Ermeni yasa teklifini kabul etmesinden sonra Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, “Bu çok yanlış bir karar. Bunun sorumlusu biz değiliz. Biz elimizden geleni yaptık” dedi.

Burcuoğlu, “Türkiye’ye istişareler için çağrılacak mısınız” sorusuna da “Bu da seçeneklerden biri” yanıtını verdi.

Yasa teklifini hazırlayan iktidardaki Halk Hareketi için Birlik (UMP) partisinin milletvekili Valerie Boyer, teklifin Senatoda kabulünden sonra göz yaşlarına hakim olamadı.

Boyer, Senatodaki oylamadan sonra basına yaptığı açıklamada, böyle bir yasa teklifinin mimarı olduğu için kendisiyle gurur duyduğunu söyledi.

Valerie Boyer, kendisi için çok duygusal ve anlamlı bir gün olduğunu ve yasa teklifinin kabul edilmesinden büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti

Fransa Senatosu ikinci ve üçüncü değişiklik önergelerini de reddetti

Fransa Senatosu, sözde Ermeni Soykırımı’nı kabul etmeyenlerin cezalandırılmasına ilişkin yasa teklifinin gündemden düşürülmesine ilişkin ikinci ve üçüncü teklifleri de reddetti. Senato’nun üç teklifi reddetmesinin ardından şimdi oylamaya geçilmesi bekleniyor.

Senato ilk olarak yasa teklifinin incelenmeye alınmamasını öngören ve kanunlar komisyonu tarafından sunulan değişiklik önergesini 86 “evet” oyuna karşı 167 “hayır” oyuyla reddetmişti. Fransa Senatosu ardından yasa teklifinin incelenmeye alınmamasını öngören ikinci değişiklik önergesini de reddetti. Bu oylamada 81 senatör “evet” oyu 171 senatör ise “hayır” oyu kullandı.

Ardından teklifin düşürülmesine ilişkin yapılan üçüncü oylamada çıkan 42 evet oyuna karşı verilen 196 ret oyuyla yasa teklifinin gündemden düşürülmesine ilişkin bütün teklifler reddedilmiş oldu.

İlk iki önergenin açık farkla reddedilmesi, yasa teklifinin kabul edilme olasılığını artırıyor

TARİHÇİLER ENDİŞELİ

Sueur, Fransa’nın ünlü tarihçisi Pierre Nora’nın, parlamenterlerin tarih yazamayacağı, anayasa hukukçusu Robert Badinter’in ise ‘parlamentoların mahkeme olmadığı’ yolundaki açıklamalarına atıfta bulundu.

Kanunlar Komisyonu Başkanı, ‘Fransız tarihçiler, bu yasa teklifiyle ilgili gelişmeleri endişeyle izliyorlar’ dedi.

Kanunlar Komisyonunun uyarısının Senato tarafından dikkate alınması gerektiğini belirten Sueur, Fransız hukukçuların da, yine gelişmelerden büyük rahatsızlık duyduğunu ifade etti.

Genel kurulda konuşmalar önce siyasi gruplar adına yapılacak, daha sonra kişisel konuşmalara geçilecek. Genel kuruldaki konuşmaların yaklaşık 2 saat sürmesi bekleniyor.

YASANIN MİMARI GURURLU!

“Yasa teklifi Senato’dan geçerse kendinizi suçlu hisseder misiniz?” sorusunu yanıtlayan Boyer, “Kendimi suçlu hissetmem, aksine gurur duyarım” dedi.

Evrensel insan hakları değerlerini savunan Fransa’nın “soykırımı” inkar edenleri cezalandırmasının normal olduğunu savunan Boyer, “Biz hiç bir zaman Türkiye’ye şu yasayı değiştirin demedik. Her zaman demokratik olarak saygı duyduk. Türkiye’nin de aynı saygıyı göstermesi lazım” şeklinde konuştu.

‘İNKAR EDENLER CEZALANDIRILMALI’

Fransa Senatosu’nun yasa teklifi için vereceği kararı yerinde öğrenmek için Senato binasına gelen Valerie Boyer, “soykırımı inkar” yasa teklifinin kabul edilerek, inkar edenlerin cezalandırılmasını arzu ettiğini söyledi.

“Bu yasa teklifinin anayasaya aykırı olduğunu savunanları hiç anlayamıyorum” diyen Boyer, “Zaten bu teklifte hiçbir ülkenin ismi geçmiyor. Sadece inkar edenlerin cezalandırılması öngörülüyor” şeklinde konuştu.

‘SARKOZY SÖZ VERMİŞTİ’

Fransa Meclisi’ndeki Fransa-Ermenistan Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı olduğunu ifade eden Boyer, “Bizi oy hesabı yapmakla suçluyorlar ancak Fransa’da sadece Ermeni kökenli insanlar yok. Başka kökenden insanlar da var. Örneğin doktorlar için bir yasa teklifi verdiğinizde. Size yine benzer suçlamalar yapılacaktır” dedi.

Ermenistan ziyareti sırasında Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye eşlik ettiğini hatırlatan Boyer, “Cumhurbaşkanı Sarkozy göreve geldiğinde soykırım inkarının suç sayılmasının yasalaştırılacağı sözünü vermişti. Ermenistan ziyaretinde de verdiği sözleri yineledi. Cumhurbaşkanı’nın verdiği bir sözü yasama erki olan meclisin yerine getirmesi son derece normal” şeklinde sözlerini sürdürdü.

‘ÖLÜMLE TEHDİT EDİLDİM’

Marsilya milletvekili Valeria Boyer, 22 Aralık’ta yasa teklifinin meclisten geçmesi sonrasında kendisinin ölümle tehdit edildiğini söyledi. “Sadece beni değil, ailemi de tehdit ettiler” diyen Boyer, tehditte bulunan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirtti

Ermeniler sevinç gösterisi düzenliyor

Fransa Senatosu, sözde Ermeni Soykırımı’nı kabul etmeyenlerin cezalandırılmasına ilişkin yasa teklifini görüştüğü sıralarda Ermeni asıllı vatandaşlar da Senato önlerinde gösteri düzenledi. Senato’nun, yasa teklifinin düşürülmesine ilişkin teklifleri reddetmesinin ardından Ermeni göstericilerin eylemi bir sevinç gösterisine dönüştü.

Görüşmeleri değerlendiren bir Ermeni vatandaşı “Bizim yıllardır beklediğimiz bir yasaydı. 100 senelik mazisi var.” dedi. Yasa tasarısının gündemden düşürülmesi teklifi kabul edilmediği için mutlu olduklarını belirten Ermeni vatandaşı, “Ama Ermenistan ve Türkiye iki komşu olarak ilişkilerinin düzelmesini istiyoruz.” diye ekledi.

Değişiklik önergesi reddedildi

Fransa Senatosu, Ermeni soykırımı iddialarının reddini suç sayan tasarının gündemden düşürülmesi teklifini 86’ya karşı 167 oyla reddetti.

Fransa Milli Meclisi’nin 22 Aralık’ta kabul ettiği tasarıyı geçtiğimiz hafta görüşen Senato kanunlar komisyonu, tasarıyı anayasaya aykırı bularak gündemden düşürülmesini teklif etmişti.

İki değişiklik önergesi üzerindeki konuşma ve oylamalardan sonra tasarı ile ilgili nihai oylamaya 1 saat içerisinde geçilmesi bekleniyor.

Görüşmeleri Senato balkonundan Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu da takip ediyor

Dışişleri Bakanlığı’ndan ilk tepki

Dışişleri Bakanlığı, Fransa Senatosunun Ermeni yasa teklifini kabul etmesiyle ilgili olarak açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Fransa Senatosunun Ermeni yasa teklifini kabul etmesiyle ilgili olarak, “Her yönüyle sorunlu ve bir sorumsuzluk örneği olan bu kararı şiddetle kınıyoruz ve bu karara tepkimizi her türlü platformda dile getireceğimizi ilan ediyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı, Fransa Senatosunun Ermeni yasa teklifini kabul etmesiyle ilgili olarak, “Kanunun kesinleşmesi sürecinin tamamlanması durumunda, daha önceden üzerinde düşündüğümüz önlemleri uygun gördüğümüz şekilde süratle devreye sokmaktan çekinmeyeceğimizin hatırlatılmasında fayda görüyoruz” dedi.

Önceki Yazı:özel güvenlik görevlileri kamu görevlisinin haklarına sahip olacak
Sonraki Yazı:YGS Başvuruları 26 Ocağa Kadar Uzatıldı
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...