Facebook Timeline’ı aktif etmek

Facebook,  F8‘de duyurduğu yeni Timeline tasarımını deneme fırsatı veriyor. Herkes G+’nın gelişmiş arayüzü karşısında Facebook’un zamanla değer kaybedeceğini konuşurken, Facebook’un bu yeni hamlesi herşeyi tersine çevirdi. Bence harikulade bir tasarım olan Timeline, G+’ya gerekli cevabı verdi diye düşünüyorum. Şimdi lafı uzatmadan bu tasarıma nasıl geçiş yapacağınızdan kısaca bahsetmek istiyorum. Tabi herşeyden önce bu sürümün stabil durumagelmesini bekleyebilirsiniz, bu size kalmış.

Facebook’un yeni tanıttığı timeline arayüzünü 30 ekim gelmeden kullanmak istiyorsanız bir kaç adımda bunu yapabileceksiniz. Bunu yapmak için öncelikle bir uygulama oluşturmanız gerekecek oradan bir kaç ayarlamayla ekranınıza timeline teklifi gelecek. Yapılacaklar sırasıyla şöyle;

1- Facebook’a giriş yapınız.

2- Developer uygulamasına izin vermeniz gerekecek. Eğer önceden izin verdiyseniz sorun yok ama vermediyseniz arama kutusuna “developer” yazıp uygulamaya izin veriniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3- Daha sonra buradan developer sayfasından uygulama oluşturunuz. İsim vs. önemli değil sadece uygulama yaratın yeterli.

4- Uygulamayı başarıyla kurduğunuza emin olun. Uygulamanın ana ekranı gelecek. Ayarlar ıvır zıvır bölümü yani. Buradayken sol menüde “Open Graph” diye link olacak. Bu linke tıklayınız.

5- Buradaki aşağıdaki boşluklardan olacak burada ilkine “read” ikincisinede “book” yazınız.

6- Daha sonra biraz bekleyin bölümler çıkacak sonrada kaydedin ve işlemin sona ermesini bekleyin. O sırada ayrı bir sayfada facebook adresinize griin. Anasayfada size timelinı aktif edip edmeyeceğinizi soracak olan ekran karşılaması lazım. Buradan aktif edip profilinize girdiğinizde aşağıdaki gibi bir profil görmeniz lazım

Gördüğünüz gibi oldukça harika bir profil tasarımı mevcut. Üst tarafta ziyaretçilerinizi karşılayacak uzun ve büyük bir resim bulundurabiliyorsunuz. Buda ayrı bir dikkat çekici özellik. Facebook bu sefer tam anlamıyla gönlümü kazandı diyebilirim.

Önceki Yazı:Mozilla Firefox 7 final yayında, indir!
Sonraki Yazı:Samsung’un Yeni Tableti: Samsung Galaxy Tab 7 Plus
2 Yorum
  1. VizyonSesli

    Facebook’da 2012 yılına timeline yani zaman tüneli isimli  profil ile girdik. Bu yeni oluşumda bazı sistemsel ve kulanımsal değişiklikler oldu bildiğiniz gibi. Bazılarımız bazı sebeplerden facebook hesaplarını kapatmak istiyor bunun için değişen yeni sistemi de yardımcı olmak için paylaşıyorum.

  2. Semih Özkan

    100 tokem yollarmısınız

Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...