Android Uygulamalar SD Karta Nasıl Yüklenir ?

Android telefon ve tablet kullanıcılarının en çok merak ettiği ve araştırdığı sorulardan birisi olan “Android uygulama veya oyunlarını SD Karta nasıl yüklenir?” sorusunu cevaplayacağız.

Android cihazımıza Android Market’ten herhangi bir oyun veya uygulama apk yüklediğimizde telefon hafızamıza değil de SD Karta atmak istiyorsanız bu yazımızı incelemenizi öneririz…

 

Örnek olarak; Samsung Galaxy S II kullanıyorsunuz ve telefonunuza indireceğiniz Android uygulamasını SD Kartınıza kurmak ve yüklemek istiyorsunuz. Herhangi bir root işlemi yapmadan, ufacık birkaç komutla bu işlemi yapabilirsiniz.

Android Uygulamalar Root Gerektirmeden SD Karta Nasıl Yüklenir?

1-) Öncelikle bilgisayarımıza Android’in kendi sitesinden 28MB’lık Android SDK‘sını indirmemiz gerekiyor. Buraya tıklayarak Android SDK’sını indirebilirsiniz. (SDK yüklememizin sebebi ADB ile bu işlemi gerçekleştirecek olmamız.)

2-) Başlat->Çalıştır->cmd ‘ye girerek komut satırını açıyoruz. (Komut satırı açtıktan sonra yapılacak olan işlemler tüm işletim sistemleri için aynıdır.)

Şimdi indirdiğimiz SDK’yı RAR dosyasından çıkardıktan sonra, RAR dosyası içindeki “android-sdk-windows“ klasörünün bulunduğu dizine erişeceğiz. Örneğin, ben bilgisayarımın D:\ sürücüsü içine yükledim ve aşağıdaki komutları girerek SDK’nın olduğu dizine ulaştım.

Komut satırı ekranını kapatmadan aşağıdaki işlemlere devam ediyoruz.

3-) Şimdi ise telefonumuzu veya tabletimizi bilgisayarımıza bağlıyoruz ve USB Debugging için gerekli driver’ları yüklüyoruz. Bu driver’ı önceden de yüklemiş olabilirsiniz. (Bu driver’ları yüklemek için örneğin; HTC telefonlar için HTC Sync kurmanız gerekiyor. Driver yüklemesi aşağıdaki adımda da gerçekleşebilir)

4-) Menu -> Settings -> Applications -> Development -> Check USB Debugging Mode seçeneğini işaretliyoruz. (Driver bu seçeneği işaretledikten sonra da otomatik yüklenebilir.)

5-) Şimdi ise komut satırını tekrar açıyoruz ve adb devices yazıp Enter‘a basarak aşağıdaki ekranla karşılaşıyoruz.

Yukarıdaki gibi USB ile bağladığınız telefon bilgilerini göreceksiniz.

6-) Son olarak adb shell pm setInstallLocation 2 yazıyoruz ve Enter‘a basıyoruz.

ve yukarıdaki ekranla karşılaşıyoruz.

Son yazdığımız kod; telefonun default (varsayılan) kaydetme yerini sd kart olarak belirmemizi sağlamaktadır. (Ayrıca, bu işlemi geri almak için adb shell pm setInstallLocation 0 yapabilirsiniz.)

Artık bundan sonra yükleyeceğiniz tüm uygulamalar SD Kartınıza yüklenecektır. Hemen Menu -> Settings -> Applications -> Manage Applications ‘a gidip ve telefona kayıtlı ne kadar sonradan yüklediğiniz program varsa istediğinizi SD Karta taşıyabilirsiniz.

Bir de bazı uygulamaları SD Karta yüklerken veya yükledikten sonra hata alabilirsiniz. Bunun sebeplerinden biri uygulamanın illa da telefon hafızasına kaydedilmesini gerektiren bir kurala bağlanmasından kaynaklanabilir.

KAYNAK

Önceki Yazı:Turkcell T11 özellikleri
Sonraki Yazı:Kredi kartı aidatlarınızı geri alabileceksiniz
2 Yorum
  1. Online Menus

    tandroid uygulamaları sd karta nasıl yükleyeceğimizi tam olarak anlatan site burası teşekkür ederim

  2. SkyKhan

    Allah razı olsun diyorum.büyük bi dertten kurtuldum…çok teşekkürler

Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...