Android DNS Değiştirme ile Yasaklı Sitelere Giriş

Bilgisayarlarımızda kapalı bir siteye DNS değiştirerek rahatlıkla girmekteyiz. Peki bu işlemi Android telefonumuzda nasıl yapabilir? İşte bu sorunun cevabını vermek maksadı ile sizlere bir konu hazırlamak istedik. Hazırladığımız konumuzda sizlere Android telefonumuzda nasıl DNS değiştirebileceğinizi göstereceğiz. Ayrıca bu işlem için sunulan bir uygulamadan da bahsedeceğimizi belirtmek isteriz. Lafı fazla uzatmadan işlemlerimize geçelim.

 

İlk olarak sizlere bu işlemi daha kolay yapmanıza yarayan bir uygulamayı tanıtacağız. Uygulamamızın ismi: ipconfig. İpconfig Android uygulamasını Google Play Store üzerinden indirmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mankind.ipconfig&feature=search_result

ipconfig Android uygulaması birçok Android uygulamasından kolay bir tasarıma sahiptir. 20KB boyutunda olan ipconfig uygulamasını indirdikten sonra açınız. Karşınıza çıkan ekran o anki ayarlarınız hakkında sizlere kısa bir bilgi verecektir. Verilen bu bilgiler doğrultusunda bağlı olduğunuz IP numarasını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

 

ipconfig Android uygulaması ile IP veya DNS değiştirme:
Uygulamamız üzerinde bu ayarları değiştirmemiz için ek seçenekler olarak tabir edilen tuşa basmamız gerekiyor. Bu tuşa bastığımız anda karşımıza Wi-Fi Settings ve IP Settings seçenekleri gelecektir. Wi-Fi sekmesine bastığımızda Wi-Fi ağı açma kapama bölümünde yer alan ayarlar ile karşılaşmaktayız. IP sekmesine tıkladığımızda ise telefonumuzun MAC adresi, IP adresi gibi bilgiler gelmektedir. Ayrıca alt kısımda bulunan IP ayarları bölümünden Statik IP kullan bölümünü seçtiğimizde birçok özelliği kullanıma açmış olacağız. Bu özellikleri açmamız ile artık telefonumuza IP, DNS ve Ağ geçidi numaraları verebiliyoruz.

Yasaklı sitelere girebilmek için yapmamız gerekenler:
DNS1 ve DNS2 yazan bölümlere DNS adreslerini yazmamız gerekiyor. Bu adreslerden bazıları:

  • Google DNS: DNS1 için 8.8.8.8, DNS2 için 8.8.8.4
  • OpenDNS: DNS1 için 208.67.222.222, DNS2 için 208.67.220.220
  • ClearCloud DNS: DNS1 için 74.118.212.1, DNS2 için 74.118.212.2

İstediğiniz DNS ayarını kaydettikten sonra tekrardan telefonumuzun ek seçenekler tuşuna basınız ve kaydet sekmesini tıklayınız. Bu işlemlerden sonra Android telefonumuzda rahatlıkla yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz. Tabi ki bilmediğiniz sitelere girdikten sonra birçok sorunla karşılaşabileceğinizi de belirtmek isteriz. Lütfen bunu göze alınız ve daimi olarak kullandığınız siteleri kullanınız.

Android uygulama kullanmadan DNS veya IP adresini değiştirme:

Sizlere bu ayarlama bölümünü çok kısa bir şekilde anlatmak istiyoruz. Zaten ipconfig Android uygulamasının yaptığı birçok işlemi sizlerde çok rahatlıkla yapabilirsiniz. İşlem sıramız:
Ana Menü > Ayarlar > Kablosuz ağ ayarları > Wi-Fi ayarları > Wi-Fi ayarları bölümünde telefonumuzun ek seçenekler tuşuna basınız. > Gelişmiş > Bu bölüme kadar geldikten sonra sizlere yazmış olduğumuz DNS1 ve DNS2 ayarlarını yaptıktan sonra kaydet demeniz yeterlidir.

NOT!: Eğer ki yaptığınız ayarlar sonrasında girmek istediğiniz sitelere giremiyorsanız telefonunuzun bağlantısını kapatıp açtığınız taktirde bu sorun ortadan kalkacaktır.

Kaynak

Önceki Yazı:PES 2013′ün İlk Tanıtım Videosu
Sonraki Yazı:Android Uygulamaları Önce Bilgisayarınızda Deneyin
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...