Android 4.0 kaynak kodu yayınlandı. Hangi yenilikler geliyor?

Uzunca süredir beklenen Android 4.0′ın kaynak kodu, Galaxy Nexus telefonunun Hong Kong’da geçtiğimiz haftalarda duyurulmasından sonra yayınlandı. Bu ürün, Android’i bir seviye yukarıya taşıyacak pek çok yeni özellikle beraber geliyor.

Öncelikle bu özelliklere göz atalım:

  • Yeni bir tasarım ve arayüz: Pek çok kişi Android’i ilk gördüğü zaman arayüz tasarımı konusunda eleştirilerde bulunuyordu. Bu konuda çalışma yapan uzmanlar, Android 4.0 Ice Cream Sandwich’i tepeden tırnağı değiştirdiler, daha kolay ve güçlü bir arayüze kavuşturdular.
  • Yeni sistem yazıtipi: Google, Android 4 için “Roboto” adını verdiği ve yüksek çözünürlüklü ekranlar için tasarladığı yeni bir yazıtipini Android 4′le beraber tanıttı. Bu sayede ekrandaki yazılar çok daha kolay okunabilecek.
  • Ekran görüntüleri: Güç ve ses azaltma düğmelerine aynı anda basıldığı zaman, ekrandaki uygulamanın görüntüsü alınabiliyor. Bu özellik daha önceki sürümlerde root’lanmış cihazlarla yapılabiliyordu.
  • Başlangıç ekranı geliştirmeleri: Ana ekranda pek çok yeni widget yer alıyor. Daha önceki Android 3.0 serisiyle beraber gelen ve parmakla boyutu değiştirilebilen, dolayısıyla ekranda gösterilen bilgilerin düzenlenebildiği widgetları burada da görüyoruz. iPhone’dakine benzer şekilde, bir simge diğerinin üzerine getirilebiliyor ve bir klasör oluşturulabiliyor. Ana sayfada bir düğmeye tıklayıp son uygulamaları görerek istediğiniz bir tanesini silebiliyorsunuz. Bu kısımda genellikle iOS’ten ilham alınmış.
  • Telefon ve tabletler için tek kod: Android 3.0 serisi tabletler için özel üretilmişken, Android 4.0 bacağı hem telefon, hem de tabletler için geliştirildi. Bu nedenle şebekedeki Android 3.0 ve üstü yüklü tablet sayısı %1 civarında kaldı. Buna rağmen kısa zaman içinde piyasadaki telefonların önemli bir kısmının 4.0 serisi çalıştıracağı tahmin ediliyor.

Belki de 4.0 ile beraber gelecek en önemli özellik ise otomatik yüz tanıma olacak. Bu sayede telefonu sadece sahibi açabilecek. Android 4.0 ile beraber gelen ilk ürün Galaxy Nexus olsa da, çok yakında pek çok operatör Google’ın da desteğiyle hem telefon, hem de tabletlerini çıkartıyor olacak.

Kaynak kodu indirmek ve Android 4.0′ı denemek için: http://source.android.com/source/downloading.html adresine göz atabilirsiniz. Aşağıda, Google’ın ilk Android 4.0 telefonu Galaxy Nexus’un ürün videosunu görebilirsiniz:

http://www.youtube.com/watch?v=JFO86Eomi2M

Öte yandan küçük bir kötü haber: Google sadece son 18 yılda temin edilmiş cihazlarda 4.0 güncellemesi yayınlayacağını belirtti. Bu nedenle eğer elinizdeki telefon daha eskiyse, üzerine Android 4.0 ve üstü kurulması mümkün olmayabilir. Yine de Motorola Xoom sahibi olanlara bir müjde verelim, bu tablet 4.0 güncellemesi alacak, ancak yine de ilk güncellenebilecek cihaz olma özelliğine sahip olup olmayacağını zaman gösterecek.
Önceki Yazı:Apple'ın yeni başkanı belli oldu
Sonraki Yazı:Milli takımın yeni hocası Abdullah Avcı
2 Yorum
  1. […] çıkan yeni telefon Samsung Galaxy Nexus 17 Kasım itibariyle Amerika, İngiltere gibi ülkelerde Android 4.0 Ice Cream Sandwich işletim sistemiyle satışa […]

  2. Terry

    otomatik yüz tanıma sistemini çokmerak ettim nasıl birşey acaba

Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...