Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile Gelecek Olan Yenilikler!

Android işletim sisteminin bir sonraki versiyonu Ice Cream Sandwich kod adıyla duyurulacak. Yeni Android versiyonu Google‘ın en iddialı duyurusu olacak. Duyuru için sabırsızlanan Andy Rubin ve tüm Android Takımı’nın tarih olarak 2011 yılı son çeyreğini hedeflediğini biliyoruz. Fakat Google’ın mobil işletim sisteminin büyük güncellemesi hakkında pek bilgiye sahip değiliz. AndroidAndMe editörü Taylor Wimberly, bu konuda birçok bilgi ve yenilikler hakkında ipuçları içeren bir haber yayınlamış. Yazımızın devamında bu haberin detaylarını sizlerle paylaşacağız.

 Mobil sektörün en yeni oyuncusu Google, kısa sürede açık kaynak kodlu, özgür mobil işletim sistemi Android ile büyük yükseliş göstererek liderliğe yükseldi. Fakat kısa da olsa bu süreçte birçok sorunla karşılaştık. Google ise oluşturduğu Android Takımı’yla sorunları en kısa sürede çözüme ulaştırarak işletim sistemini güncel tutmayı başardı. Fakat işletim sisteminin popülerliğinin artmasıyla birlikte kullanıldığı cihaz çeşidi de artış gösterdi ve ortaya çıkan bu soruna geçici çözümler üreten Google’ın mobil sektördeki varlığını sürdürebilmesi için Android platformunda gerekli düzenlenlemeleri yerine getirmesi gerekiyordu. İşte herkesin dört gözle beklediği bu ve bunun gibi birçok düzenlemeyi içeren güncellemenin adı; Dondurmalı Sandviç!

Birçok söylenti, gelişme ve internete sızan bilgilerin taranarak ortaya atıldığı 13 yenilik ve detayları yazımızın devamında;

1. Tüm Cihazlar için Tek İşletim Sistemi

Geçtiğimiz Mayıs ayından düzenlenen Google I/O 2011 Konferansı‘nda konuşan Mike Cleron; “Eğer son bir yıl içerisindeki Android’in harika büyümesini bir sözcük ile tarif edecek olsaydım o sözcük tercih olurdu.” demişti. Mike bu sözüyle; Android platformundan güç alan her boyut ve şekildeki, akıllı telefon, TV ve tablet bilgisayar gibi daha birçok cihazı tarif etmişti. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi Google, mobil işletim sisteminin farklı cihazlara optimizasyonuyla ilgili sorunlar olduğunun farkındaydı ve bu sorunu çözmek için Ice Cream Sandwich versiyonuyla Android sistemini her türlü cihaza uyum sağlayabilecek bir platforma dönüştürmek için geliştirme çalışmalarında bulundu.

Android’in ve Android geliştiricilerinin en büyük problemi farklı cihazlardaki sistem farklılığı. Akıllı telefonlar, Televizyonlar ve Tablet bilgisayarlar kendileri için optimize edilmiş Android işletim sistemlerini kullanıyorlar. Google bu sorunun üstesinden geliştiricilere farklı ekran boyutlarında nasıl çalışılacağını öğreterek gelmeye çalıştı. Fakat sonunda problemini kabul ederek yakın zaman farklı cihazlar için farklı yükleme dosyalarını Android Market‘e yükleyebilmelerini sağlayan yeni bir geliştirici aracını duyurdu.Bu konu hakkında detaylı bilgiye Android Market’teki Uygulama Uyumsuzluğu Sorunu Sona Erecek! haberimizden ulaşabilirsiniz.

Bloomberg’in haftalık olarak yayınlamakta olduğu BusinessWeek dergisinde Andy Rubin’in bir röportajı yer almıştı. Bu röportajda kendisine yöneltilen “Android kendisini nasıl bu durumun içerisinde buldu?” sorusuna Andy Rubin; “Kestirmeden gittik” cevabını vermişti.

Geçtiğimiz yıl Google zorlu bir sorunla yüzleşmişti. Mevcut Android işletim sisteminin tablet bilgisayarları desteklemediğini bildiklerinden Android’in tablet versiyonunu çıkararak büyük bir hızla büyümekte olan tablet sektörüne geç de olsa giriş yaparak Apple’ın iPad cihazlarıyla rekabet etmek istiyorlardı ve bu sebeple Android takımını ikiye ayırdılar. Bir takım akıllı telefonlar için Gingerbread güncellemesi üzerinde, diğer takım ise tablet bilgisayarlar için Honeycomb versiyonu üzerinde çalıştı.

Sonuç olarak Aralık 2010′da Nexus S cihazıyla Gingerbread, Şubat ayında Motorola XOOM ile de Honeycomb versiyonları duyuruldu. Gingerbread’in ya da Honeycomb’un başarısız olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü getirdikleri yeniliklerle mevcut cihazların bile performanslarında büyük artış sağladılar. Fakat gerek geliştiriciler açısından gerekse üreticiler ve tüketiciler açısından tek işletim sistemi her zaman daha iyi olacaktır. Uygulamalarda uyumsuzluk sorunu minimuma inecek, üreticilerin yeni versiyon güncellemeleri daha erken gelecek ve tüketici memnuniyeti artacakt

2. Kullanıcı Arayüzü Yenilikleri

Kısa süre öncesine kadar Ice Cream Sandwich’in tam olarak nasıl görüneceği hakkında bilgi sahibi değildik ama ilk olarak Android 3.0 Honeycomb versiyonunda kullanılan ve Google I/O Konferans’ında da bahsi geçen Holografik Kullanıcı Arayüzü‘ne güncelleneceğini biliyorduk. Bu arayüzde; yeni bir Launcher, yeni Multitasking Kullanıcı Arayüzü, daha zengin Widget’lar ve gelişmiş uygulamalar yer alıyordu.

 

 

Yaklaşık bir hafta önce AndroidPolice ve RootWiki.com sitelerinden sızan bilgilere göre artık Ice Cream Sandwich’in nasıl görüneceği hakkında daha çok bilgiye sahibiz. Fakat resimlerdeki Nexus S’te yer alan Ice Cream Sandwich versiyonunun deneme sürümü olduğunu unutmamalıyız.

Sızdırılan bilgilere göre; Google Ice Cream Sandwich’in hangi versiyon numarasını taşıyacağına henüz karar vermemiş. Bu sebeple resimlerde versiyon numarası yer almıyor. Görüntülere bakarak kullanıcı arayüzü yeniliklerini tam olarak kestiremiyoruz fakat Honeycomb’daki arayüzün geliştirildiğini söyleyebiliriz. Her iki sitenin kaynaklarından sızan bazı yenilikler şöyle;

Mavi renkli Tema

Panorama Mod‘lu Kamera uygulaması

Google Shopper ve NFC çipiyle duyurulan cihazlar bu özelliklerden istifade edebilecek

– Gmail uygulamasının teması değişecek.

Nexus Prime ilk Ice Cream Sandwich versiyonlu cihazla olacak, onu Nexus S ve Nexus One’dan sonra diğer cihazlar takip edecek.

– Çok fazla değişiklik yok sadece Kullanıcı Arayüzünde değişmeler meydana gelecek. Yeni versiyon piyasadaki diğer cihazları zorlamayacak.

– İkinci resmin sağ altındaki simge çoklu uygulama erişimi sağlayan bir kısayol ya da Multitasking butonu olabilir.

– Google Search barı Honeycomb’daki gibi ekranın üstüne gömülü olacak.

– Uygulamalar ve Widget’lar ekranı Honeycomb’daki gibi olacak.

Kullanıcı arayüzü hakkındaki son söylenti ise Android’in meşhur ekranın altında yer alan yardımcı butonlarla ilgili. Bu butonların Honeycomb’daki gibi kullanıcı arayüzünün altında yer alarak fiziksel ya da dokunmatik buton gereksiniminin ortadan kaldırılacağı söyleniyor. Fakat piyasadaki tüm Android telefonlarında bu butonlar yer alıyor ve 18 aydan eski olmayan cihazların hepsi yeni versiyona güncellenecek. Bu sebeple yardımcı buton desteği korunacaktır.

3. Ice Cream Sandwich’in Kaynak Kodları Yayınlanacak!

CyanogenMOD ve MIUI ROM gibi Android’in yayınladığı kaynak kodlar üzerine inşa edilen Custom ROM‘ları kullanıyorsanız bu haber sizi çok mutlu edecektir. Yeni bir Android versiyonu yayınlandığında bu versiyonu kullanan ilk cihaz piyasaya sürülüne kadar versiyonun kaynak kodları dağıtılmıyordu ve bu birkaç ay sürebiliyordu. Ayrıca Google, Android 3.0 Honeycomb versiyonunun kaynak kodlarını Android.com’da yayınlamamıştı. Gerekçe olarak Andy Rubin, Google’ın geliştiricilerin Honeycomb versiyonunu telefonlarda kullanmasını ve kötü bir kullanıcı arayüzü oluşturmasını önlemeye çalıştığını, Android Honeycomb’ın telefonlarda çalışması hakkında hiçbir fikirlerinin olmadığını söylemişti.

Android Ice Cream Sandwich, cihazlar arasındaki işletim sistemi versiyon farkını ortadan kaldıracağı için bu versiyon duyurulur duyurulmaz kaynak kodları kısa süre içerisinde yayınlanacak. Bu da gösteriyor ki Ice Cream Sandwich versiyonunu kullanan CyanogenMOD’u ve dolayısıyla MIUI ROM gibi ROM’ları yaklaşık bir ay içerisinde cihazlarımıza yükleyebileceğiz!

4. Merhaba Android 4.0!

Kullanıcı arayüzünde yapılacak köklü değişiklikler içeren ve tüm cihazları kapsayacak bir versiyonuna sahip olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu konuda kesin bir bilgi bulunmuyor fakat Ice Cream Sandwich hakkında sahip olduğumuz mevcut bilgiler gösteriyor ki, yeni versiyon Google için çok önemli bir duyuru olacak. 4.0′a alternatif olara düşünülen 2.4 gibi numaralar Ice Cream Sandwich’in Honeycomb’dan daha eski olduğunu düşündürebilir. Versiyonun önemini bildirmesi açısından 4.0′ın en uygun olacağı kanaatindeyiz. Google Android Takımı’nın yaptıkları açıklamalar da bu fikri doğruluyor. Bu konudaki kesin bilgiliyi ancak Google’ın birkaç ay sonra gerçekleştireceği etkinliğin ardından verebiliriz.

 

 

 

5. Linux 3.0 Kernel’i Gelebilir!

Linux’un 20. yılında Linus Torvalds‘ın yaptığı yeni Linux 3.0 Kernel‘i, söylentilere göre Android’in yeni versiyonu Ice Cream Sandwich’te yer alacak. Önceki versiyonla arasındaki farkın ne olduğu sorulan Linus, “Hiçbirşey” diye cevap vermişti. Yeni Kernel’in yıldönümüne denk gelmesinden dolayı tekrar numaralandığı söylenebilir. Versiyonun güncellenmesi tabiki bizlerın faydasına olacak. Donanımın sürücüler olmadan çalışabilme imkanın arttırıldığı ve sorunların düzeltildiği biliniyor. Söylentiyi yukarıdaki Ice Cream Sandwich yüklü Nexus S görüntülerine bakarak asılsız olarak nitelendirebilirsiniz fakat yeni Kernel, 22 Temmuz tarihinde yayınlandı. Henüz yeni olan bu Kernel’in hemen Android’e entegre edilebileceğini düşünmüyorum. Halen 3.0 Kernel’inin Android’in yeni versiyonunda yer alacağını düşünüyoruz.

6. Android Market Üzerinden Müzik Satın Alınabilecek!

Yukarıda Android Market apk dosyasının içeriğinde yer alan simgeleri görüyorsunuz. Simge isimlerinden yola çıkılarak bir süredir Android Market’te Müzik içeriklerinin satın alınacağıyla ilgili haberler yapılıyor. Şuan sahip olduğunu cihazınızda yer alan Android Market’te de bu simgeler yer alıyor. Zaten aşikar olan Android Market’in yeni özelliğinin Ice Cream Sandwich versiyonuyla birlikte hayata geçmesi bekleniyor. Google Movies ve Videos hizmetlerinde de olduğu gibi Root erişimi sağlanmış cihazlara kısıtlama getirileceği söyleyebiliriz. Fakat şuan bu kısıtlamanın aşıldığını göz önünde bulundurursak Root’lu cihaz sahiplerinin de yararlanabileceği bir hizmet haline gelecektir.

7. Çok Çekirdekli İşlemciye Sahip Cihazlar Daha Hızlı Olacak!

Android 3.0 Honeycomb, hem tek hem de çok çekirdekli işlemciye sahip cihazların için tasarlanan ilk Android versiyonuydu. Android 2.0 versiyonundan beri Android platformu zaten çok çekirdekli işlemciyi destekliyordu, fakat versiyonlar tamamiyle çok çekirdekli işlemciye sahip cihaza optimize olacak şekilde tasarlanmamıştı.

Android Ice Cream Sandwich versiyonuyla beraber tüm cihazlar öncekine göre işletim sistemiyle çok daha optimize bir şekilde çalışacak. Söylentiler ve internette yayınlanan bilgiler gösteriyor ki; Android Ice Cream Sandwich versiyonunun lider platformu Texas Instruments‘ın ürettiği OMAP4 olacak. Bu sebeple Android Ice Cream Sandwich versiyonuyla birlikte çok çekirdekli modellerde önemli bir performans artışı bekleyebiliriz. Aşağıdaki videodan Android Ice Cream Sandwich’in lider platformu olan OMAP4 hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

8. Cihazlarımız Honeycomb’dan Yaklaşık 2 Kat Daha Hızlı Olabilir!

AndroidAndMe blogunun kaynaklarından biri yeni versiyon sonrası performans artışıyla ilgili konuşmalarında cihazların Honeycomb versiyonundan 1.8 yani yaklaşık 2 kat daha hızlı, performanslı olabileceğinden bahsetmiş. Konuyla ilgili daha fazla detaya sahip değiliz. Her ne olursa olsun Android Ice Cream Sandwich versiyonundan sonra ister tek isterse çok çekirdekli işlemciye sahip olsun cihazlarımızın performans artışı göstereceğini söyleyebiliriz.

9. Cihazlar Google TV ve Chrome OS’la Bütünleşebilecek!

 

Yeni versiyonla birlikte yeni kodlar da geliyor. Bu kodlar sayesinde Google’ın kendi hizmetlerini Motorola‘nın cihazları için sunduğu bilgisayar aksesuarı gibi bütünleştirmeyi planladığı düşünülüyor. Yani satın aldığınız bir aksesuarla cihazınızı televizyonunuza bağladığınızda telefonun değişken kullanıcı arayüzü Google TV gibi görünebilecek ya da daha farklı aksesuarla Chrome OS‘taki tarayıcı arayüzüyle internete bağlanılabilecek. Tahminlere göre bu özelliklerin Ocak ayında gelmesi bekleniyor. Google, hayata geçirmesi muhtemel bu projesiyle bir taşla üç kuş vurmuş olacak.

10. Üreticiler için Resmi Tema Motoru Gelecek!

Henüz söylentiden ibaret olan Google’ın bu projesinin Sony gibi seçkin üreticilerle yapılması muhtemel bir tema motoru olduğu biliniyor. Halihazırda Android Market’te yayınlanmış olan Launcher uygulamalarıyla zaten temanızı değiştirebiliyorsunuz fakat Google’ın kendisinin sunduğu bir tema özelliği bulunmuyor.

Eğer Google bir tema motoru yayınlayacak olursa üreticilerin kendisinin geliştirmek ve Android işletim sistemine entegre etmekte olduğu kullanıcı arayüzleri daha çok özelliği bünyesinde barındırabilecek. Bu motorla geliştirilmiş Kullanıcı Arayüz’leri cihazınızın kasılmasına ve donmalar yaşamasına sebep olmayacak aksine cihazınızın çok daha performanslı bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Ayrıca yeni Android versiyonlarına kullanıcı arayüzlerinin entegre edilme süresi büyük düşüş göstereceğinden cihazlarımız için sunulacak olan güncellemelere daha erkenden ulaşabileceğiz.

11. Google+ Game Hizmeti Android’e Gelecek!

Birkaç gün önce Google, yeni sosyal ağ projesi Google+ için Games hizmetini duyurdu. Android işletim sistemi için zaten OpenFeint ve Scoreloop gibi oyun ağları bulunuyor fakat Google’ın bu konuda bir girişimi yoktu. Yine söylentilere göre Ice Cream Sandwich ile birlikte Google kendi oyun ağı hizmetini Android için sunarak özellikle Apple‘ın Game Center ağına rakip olmayı planlıyor. Ağın Google+ ile bağlantılı olacağı yapılan duyuruyla kesinleşmiş oldu.

12. Mevcut Android Cihazlarını Destekleyecek!

Google I/O 2011 Konferans’ında operatörler ve üreticileri kapsayan anlaşmayla mevcut cihazlarımız resmen Ice Cream Sandwich versiyonuna güncellenecek. Anlaşmaya göre; 18 aydan eski olmayan tüm operatör ürünü ya da üreticinin kendi modelleri yeni Android versiyonuna güncellenecek. Gingerbread versiyonuna güncellenmeyen ya da güncellenmesinde sıkıntı çekilen modellerin Ice Cream Sandwich versiyonuna daha kolay bir şekilde güncellenebilmesi bekleniyor. Bu durumda Google’ın tema motoru oldukça etkili olacak. Yeni versiyona ilk güncellenecek olan telefonların Nexus One ve Nexus S olacağını biliyoruz. Yeni versiyonun duyurusunun ardından birkaç ay içerisinde cihazların önemli bir kısmının Ice Cream Sandwich versiyonuna güncellenmesi umuluyor.

13. Yeni Kamera Hareketleri ve Sanal Kameraman

Android Ice Cream Sandwich versiyonuyla beraber geliştiricilere oldukça fazla yeni fonksiyonlar sunulacağını söyleyebiliriz. Detaylı bilgiye sahip olmadığımızdan Google I/O Konferans’larında yapılan tanıtımlardaki fonksiyonlar hakkında yorum yapabiliyoruz. Bunlardan birçoğu da kamera konusundaki fonksiyonlar. Yukarıdaki videodan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki videodan konferansın ilk gününe ait açılış konuşmasının tamamını izleyebilirsiniz.

Android Ice Cream Sandwich’in ve yeni Nexus cihazının duyuruluş tarihine yaklaştıkça söylentilerin ve internete sızan bilgilerin sayısı artış gösteriyor. Şuan için neyin doğru olduğunu söyleyebilmek güç. Google’ın yapacağı duyurular konusunda gerçekleşen sızıntıların ne kadar sınırlı olduğunu önceki zamanlardan biliyoruz. Bu yüzden yazımızda bahsettiğimiz özelliklerin yeni Android versiyonunda ya da gerçekleşecekse bile Ice Cream Sandwich ile geleceğini kesin olarak söyleyemeyiz.

Şu sıralar Google’ın duyuruyu Ekim ayında yapacağı yönünde söylenti haberleri yapılıyor. Fakat birçok sitenin kaynaklarının söylediği üzere, Ice Cream Sandwich için Kasım – Aralık aylarını beklememiz gerekiyor. Tarih yaklaştıkça çok daha fazla bilgiyle karşınızda olacağız. Android Ice Cream Sandwich hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi bekliyoruz!

Önceki Yazı:Samsung’un Yeni Tableti: Samsung Galaxy Tab 7 Plus
Sonraki Yazı:Yüz Tanıma Sistemi Android Ice Cream Sandwich Versiyonu ile Geliyor!
1 Yorum
  1. […] kapsamlı güncellemesi olması beklenen Ice Cream Sandwich’in içerdiği yenilikleri konu alan Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile Gelecek Olan Yenilikler! haberimizde yeni kamera API‘lerinin (Uygulama Geliştirme Arabirim) ekleneceğini sizlerle […]

Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...