Akismet Nedir – API Key Nasıl Alınır

WordPress siteler kurulduğunda içerisinde Akismet diye bir eklenti çıkar. Bazısı bakar nedir ne değildir diye. Bazısı ise oralı dahi olmaz. O şekilde kalır.
Aslında ilk etapta pek işe yaramayan bir eklenti gibi duru ancak sitenin ilerleyen dönemlerinde sitenize akın akın spam yorumlar gelmeye başlayınca bir anlamda kurtarıcınız halini alır.
Spam yorumlardan korunmak için Akismet eklentisini aktifleştirmeniz ve bir API kodu alarak girmeniz gerekmektedir.

Eklentinin bulunduğu kısımda size API kodu almanız için bir link verilmiş durumda zaten. O linke tıkladığınızda yeni bir web sayfası açılacaktır.
O bölümde bulunan formu doldurarak API Numarasının Mail adresinize gelmesini sağlayabilirsiniz.

Akismet sistemi normalde 1 site için ücretsiz hizmet verirken, çoklu site seçimi yapmak isterseniz bu sefer sizden para talep etmektedir. O sebeple size önerim birden fazla siteniz varsa hepsi için farklı mail adresleri ile Akismet API kodu almanızdır.
Aldığınız Akismet API kodunu daha sonra eklentiler kısmından Akismet sekmesindeki Ayarlar kısmını kullanarak ekleyebilirsiniz.
Kodu ekledikten sonra alt kısımda çıkan açıklamalardan dilediklerinizi seçebilirsiniz.
Bu seçenekler sayesinde Spam yorumları kontrol etmek için saklayabilir, direkt sildirebilirsiniz.

Gelelim API key almaya  https://akismet.com/ girip Get started butonuna tıklıyoruz ve açılan sayfada Personal Yazana yeri seçiyoruz ve çıkan form sayfasını doldurup sol tarafta WHAT IS AKISMET WORTH TO YOU? altında bulunan yeri 0’a getirip onaylıyoruz apı keyiniz formda doldurduğunuz mail adresine gönderilecektir dikkat edin bazen spam mail olarak gelebiliyor…

Önceki Yazı:Çakar: Beşiktaş'ı mafya idare ediyor
Sonraki Yazı:Symbian Telefonlara Sertifikasız Program Yükleme
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...