Acronis True Image Nasıl Kullanılır

Bilgisayarımızın sistemini yükleyip driverleri, programlar gibi gerekli herşeyi kurduktan sonra bir imajını alabilir ve bu imaj sayesinde herhangi bir cd, flash disk gerekmeden tekrar yükleyebilir, sisteminizin kararlı çalışan dönemine tekrar dönebilirsiniz. Acronisin en güzel özelliklerinden biride Acronis Startup Recovery Manager. Bu özellik bilgisayarınız açıldığında f11 tuşuna bastığınızda Acronis’in bütün özelliklerini kullanabileceğiniz bir modül açılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Acronis’i bilgisayarınıza kurduktan sonra Tools & Utulities menüsünde Acronis Startup Recovery Manager‘a tıklayın

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu komuta tıkladığınızda Bilgisayarınız Açılışta f11 komutunu aktif yapıp yapmayacağınızı soruyor. Activate butonuna tıklayarak açılışta f11 i aktif edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bu işlem bittikten sonra artık bilgisayarımız açılışında cd, flash disk kullanmada sadece f11 tuşuna basarak Acronisi çalıştırabileceğiz. Bu sayede sistemin bir yedeğiniz alabilir, aldığınız yedeği tekrar yükleyebilir yada diskler arası clone yapabilirsiniz.

Şimdi Acronis de yedek almayı öğrenelim.

 

 

 

Home menüsü altında Backup‘a ve Disk And Partition Backup a tıklayalım.

 

 

 

 

 

 

 

Burda sistem hangi sürücüde yüklü ise onu seçip Next e tıklıyoruz

 

 

 

 

 

 

 

Create new backup file‘in seçili olduğundan emin olalım ve browse butonuna tıklayarak alacağımız imaj dosyasının yerini belirleyelim. Bunun Sistemin yüklü olmadığı bir sürücü olmamasına özel gösterelim ve Next butonuna tıklayarak devam edelim.

 

 

 

 

 

 

 

 

Imaj alma işlemini tamamlamak için yapmamız gereken herşey bitti. Proceed butonuna tıklayarak yedek alma işlemine başlayabiliriz artık. Bu işlem sisteminiz büyüklüğüne göre 10 – 15 dakikaya kadar sürebilir.

Şimdi aldığımız yedeği nasıl geri yükleyeceğimize öğrenelim.

 

 

 

Home menüsü altında Recover butonuna tıklayarak işleme başlayalım.

 

 

 

 

 

Recovery menüsüne geldiğimizde Images altında aldığımız yedeklerin hepsini görebiliriz. Eğer yedekleri Images altında göremiyorsanız Browse for backup butonuna tıklayarak yedek dosyasınızı seçebilirsiniz ve dosyayı Images listesine alabilirsiniz. Listedeki yedek dosyasına sağ tıklayın ve Recovery i seçerek işleme başlayalım.

 

 

 

 

 

Açılan sihirbaz menüsünde Recover Whole Disk & Partitions un seçili olduğundan emin olun ve Next butonuna tıklayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ekranda yedeği hangi sürücüye yükleyeceğimizi seçip Next butonuna tıklayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ekranda bir rapor veriyor. Next butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Imaj dosyasını yüklemek için son adım olarak Proceed butonuna tıklayarak işlemi başlatabiliriz. Bu işlem imaj dosyasının büyüklüğüne göre 10 ila 15 dakika arasında sürebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu işlem bittiğinde aldığınız imaj yüklenmiş olacak ve sisteminiz kurulmuş olacaktır. Bu işlemlerin hepsini bilgisayarınız açılırken f11 tuşuna basarak yapabilirsiniz.

 

 

 

Bu arada resimlerdeki sürücü adları ve boyutları değişken olabilir o yüzden resimlerdeki sürücü harfleri ve boyutları sizde değişken olabilir.

Acronis True Image’ı burdan indirebilirsiniz.

Önceki Yazı:htaccess 301 yönlendirme
Sonraki Yazı:Ntldr Eksik Hatası
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...